TF-2000 Hava Savunma Muhribi için ihaleye çıkılıyor

Milli dikey atım sistemine sahip TF-2000 Hava Savunma Muhribi için ihale süreci başlıyor.

MİLGEM TF-2000

Milli istihbarat gemisi TCG Ufuk ‘un hizmete giriş töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TF-2000 Hava Savunma Muhribi için en yakın zamanda ihaleye çıkılacağının bilgisini paylaştı.

MİLGEM projesiyle birlikte başlayan milli gemi geliştirme projeleri 3 adet yeni İstif sınıfı fırkateyn ve sonrasında gelecek hava savunma muhribi TF-2000 üretimiyle devam ediyor.Milli istihbarat gemisi TCG Ufuk ‘un hizmete giriş töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TF-2000 Hava Savunma Muhribi gemilerinin en kısa zamanda hizmete girerek mavi vatanda göreve başlaması için çalıştıklarını ve bu amaçla en kısa sürede ihale sürecinin başlayacağının bilgisini paylaştı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında TF-2000 hava Savunma Muhribi gemilerinin milli dikey atım sistemi VLS ve milli hava savunma füzelerine sahip olacağının bilgisini verdi.

İSTİF ‘İ’ Sınıfı Fırkateyn Projesi

MİLGEM konseptinin devamı olarak faaliyetleri sürdürülen “İ” (İSTİF) sınıfı fırkateyn projesinde, ADA Sınıfı Korvetlerin boyu uzatılmış, ilave silah sistemleri yerleştirilmiş ve geliştirilmiş versiyonu olan ilk geminin tasarım ve inşasının İstanbul Tersanesi Komutanlığında yapılmasına karar verilmiştir.

“İ” sınıfı fırkateyn tasarım faaliyetlerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından devam edilmekte olup inşa başlangıç töreni 03 Temmuz 2017 tarihinde icra edilmiştir. İstanbul Tersanesi K.lığında inşası devam etmekte olan “İSTİF” Sınıfı fırkateynlerin 2023 yılından itibaren hizmete girmesi beklenmektedir.

Bir savaş gemisi platformunun değerini, ona kumanda eden personelin değeri ve verimliliği belirlemektedir. Bu sebeple ulusal/uluslararası standartlar göz önünde bulundurularak tasarım faaliyetleri esnasında gemi personeli çalışma ve yaşam koşullarına önem verilmiştir.

TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi Projesi

MİLGEM ve İ-Sınıfı Fırkateyn projelerinden elde edilen tecrübe birikimi ile TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi Projesi sayesinde Deniz Kuvvetlerimizin bölge hava savunma harbi görevini etkin olarak yerine getirebilecek gemiler inşa edilecektir. Bu proje ile öncelikle hava savunma harbi olmak üzere, sahip olduğumuz diğer harp kategorilerindeki yeteneklerimizin millî imkânlar kullanılarak bir üst seviyeye çıkarılması hedeflenmiştir.

Gelişmiş komuta/kontrol, muhabere, sensör ve silahları sayesinde ülkemizin hayati ve etki sahalarından başlamak üzere ana vatan savunmasına derinlik kazandırması, ayrıca denizde bulunan görev gruplarının bekasına katkı sağlanması öngörülmüştür.

Hava Savunma Harbi maksatlı muhriplerin en önemli sensörü olan Çok Amaçlı Faz Dizili Radar (ÇAFRAD)’ın yurt içinde üretilmesine yönelik büyük gayret sarf edilmiş ve sonucunda milli sanayinin projeye iştiraki sağlanmıştır. ÇAFRAD çok miktarda hava ve su üstü hedeflerinin uzak mesafelerden tespitini yapabilecek ve geminin oluşturacağı katmanlı hava savunma mimarisinin öngördüğü silahların gerektiğinde azami mesafeden kullanabilmelerini sağlayacaktır. Bölgesel hava savunma mimarisi içinde oluşturulacak hava savunma katmanlarında kullanılacak silahların belirlenmesine yönelik çalışmalara ise devam edilmektedir.

TF-2000 muhribi milli üretim geliştirilmiş GENESİS (Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi) savaş yönetim sistemine sahip olacaktır. TF-2000 ile kazanılacak yeteneklerin müttefik ülkelerin sahip olduğu sistemler ile karşılıklı çalışabilirliğinin sağlanması da projenin öncelikleri arasında yer almaktadır.

https://www.dzkk.tsk.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.