Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle SpaceX, İMECE Uydusu Fırlatmasını Erteledi

İMECE fırlatması olumsuz hava koşulları nedeniyle 28 saniye kala ertelendi.

İMECE - Space X - Fırlatma

Space X tarafından bugün gerçekleştirilmesi planlanan fırlatma, olumsuz hava koşulları nedeniyle 28 saniye kala ertelendi.

SpaceX, İMECE yer gözlem uydusunu taşıyan Falcon 9 roketini Transporter-7 görevi kapsamında uzaya fırlatmak için hazırlıklarını tamamlamıştı. Ancak bugün gerçekleştirilmesi planlanan fırlatma, olumsuz hava koşulları nedeniyle 28 saniye kala ertelendi.

Fırlatma işlemi, yarın yani 15 Nisan saat 09:47’de gerçekleştirilecek. Fırlatma Space X Youtube Canlı: Transporter-7 Mission yayınından takip edilebilecek.

Uzay aracı fırlatma işlemi gerçekleştiğinde, İMECE yer gözlem uydusu Türkiye’nin dünya genelindeki saygın yer gözlem uyduları arasındaki yerini alacak ve Türkiye’nin uzay teknolojisi alanındaki gelişimine önemli katkılar sağlayacak.

İMECE yer gözlem uydusu, TÜBİTAK tarafından milli imkanları ile geliştirilen bir uydu olup, Türkiye’nin uzayda yürüttüğü görevlerden biridir. Bu görevle, yüksek çözünürlüklü optik kameralar aracılığıyla Türkiye’nin jeostratejik konumu ile birleştirilerek coğrafi bilgi sistemlerinin geliştirilmesi ve yüksek kaliteli yer gözlem verilerinin sağlanması hedefleniyor.

https://www.tubitak.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.