Yenilikçi ve İleri Teknolojiler Katılım Girişim Sermayesi Yatırım Fonu İlk Yatırımını Beam Teknoloji’ye Yaptı

Yenilikçi ve İleri Teknolojiler Katılım Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ilk yatırımını Beam Teknoloji'ye yaptı.

security logo
Photo by Pixabay on Pexels.com

Dışa bağımlılığı azaltmak ve yenilikçi teknolojilere destek olmak amacıyla kurulan Yenilikçi ve İleri Teknolojiler Katılım Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ilk yatırımını Beam Teknoloji’ye yaptı.

Savunma Sanayi Başkanlığı, dışa bağımlılığı azaltmak ve yenilikçi teknolojilere destek olmak amacıyla Yenilikçi ve İleri Teknolojiler Katılım Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu oluşturdu. Bu fon, girişimcilere ve yenilikçi teknolojilere yatırım yaparak, savunma sanayiinde yerli üretimi artırmayı hedefliyor.

Fon’un ilk yatırımı, Beam Teknoloji A.Ş.’ye yapıldı. Beam Teknoloji, Teknogirişim Sermaye Desteği ile kurulmuş ağırlıklı savunma sanayisi için çözümler sunan bir teknoloji şirketi olarak biliniyor. Otonom sistemler ve siber güvenlik alanlarındaki çözümleri ile dikkat çeken şirket, siber güvenlik alanında yerli ve yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesine katkı sağlıyor.

Dijital dönüşüm süreçleri ile birlikte çok hızlı bir şekilde gelişen Siber Güvenlik alanında Ürün, Sistem ve Personellerin olası siber saldırılara karşı zafiyetlerinin tespit edilmesi, kapatılması ve iyileştirilmesi konularında uzmanlaşan BEAM Teknoloji A.Ş., sahip olduğu ulusal ve uluslararası birçok kurumsal firma için kurumsal vizyonu doğrultusunda ve güçlü Ar&Ge altyapısı ile çözüm ve hizmetler geliştirmekte.

Beam Teknoloji, Temmuz 2015 tarihinde BT Ürünleri Güvenlik Değerlendirmesi alanında gerekli akreditasyon (TÜRKAK tarafından ISO/IEC 17025) ve lisans (TSE tarafından Ortak Kriterler ve Temel Seviye Güvenlik Değerlendirmeleri kapsamında lisanslanmıştır) süreçlerini tamamlayarak Türkiye’de yerleşik ilk özel akredite Siber Güvenlik Değerlendirme Test Laboratuvarı olmuştur.

BEAM Teknoloji, bilişim çözümlerinin uluslararası güvenlik değerlendirmelerinin yanı sıra sistemlerin sızma testleri için TSE tarafından A Tipi Sızma Testi Firması olarak yetkilendirilmiştir.

Yenilikçi ve İleri Teknolojiler Katılım Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun amacı, savunma sanayinde yerli teknoloji üretimini artırmak ve dışa bağımlılığı azaltmak. Bu kapsamda, savunma sanayisine yönelik inovasyon ve Ar-Ge faaliyetleri ile girişimciliği destekleyerek, sektördeki yerli üretimin artırılması hedefleniyor.

Yenilikçi ve İleri Teknolojiler Katılım Girişim Sermayesi Yatırım Fonu

Yenilikçi ve İleri Teknolojiler Katılım Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde, SSTEK liderliğinde, Vakıf Katılım Bankası AŞ, Ziraat Katılım Bankası AŞ ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası AŞ ortaklığı ile kurulmuştur. Fonun amacı başta savunma sanayii alanında fark yaratacak yenilikçi ve ileri teknolojiler üzerine çalışan girişim ve girişimcilere destek olmak üzere kurulmuştur.

Fonun ilk yatırımı BEAM Teknoloji’ye yapılmıştır. Fonun orta vadede 1 milyar lira büyüklüğe ulaşması beklenmektedir.

https://www.beamteknoloji.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.