Türkiye’nin İlk Metre Altı Yerli Elektro-Optik Uydu Kamerasına Sahip İMECE’nin Fırlatma Tarihi Ertelendi, Space X Youtube Kanalında Canlı Olarak İzlenebilecek

İMECE'nin SpaceX Falcon 9 roketi ile yörüngeye gönderilmesi planlanan 11 Nisan tarihindeki fırlatma, ertelendi.

Tübitak Uzay İMECE
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ilk metre altı elektro-optik uydu kamerasına sahip İMECE, SpaceX Falcon 9 roketi ile yörüngeye gönderilmesi planlanan 11 Nisan tarihindeki fırlatma, ertelendi.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli imkanlarla geliştirilen metrealtı çözünürlüğe sahip elektro-optik uydu kamerasına sahip olma heyecanı, SpaceX Falcon 9 roketinin İMECE’yi yörüngeye götüreceği planlanan 11 Nisan tarihinde gerçekleşecekti. Ancak Space X firması, fırlatmayı 14 Nisan Perşembe günü 09:47 TSİ olarak erteledi.

Fırlatma, Space X’in resmi YouTube kanalı aracılığıyla canlı olarak takip edilebilecek. Yotube Canlı: Transporter-7 Mission adresinde yayınlanacak olan Transporter-7 görevinde İMECE’nin yanı sıra TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen AKUP ve ASELSAN ve GÜMÜŞ firması iş birliği ile üretilen KILIÇSAT ve PLAN-S firması tarafından üretilen nesnelerin interneti ve görüntüleme uydusu CONNECTA T2.1 küp uyduları da aynı roket içerisinde uzaya fırlatılacak.

İMECE’nin tasarım görev ömrü 5 yıl olarak planlandı ve coğrafi kısıtlama olmaksızın Dünya’nın her yerinden görüntü çekebilecek. Uydu, hedef tespit ve teşhis, doğal afet, haritalama, tarımsal uygulamalar gibi birçok alanda Türkiye’ye hizmet verecek. İMECE’nin göreve başlamasıyla birlikte Türkiye, uzay teknolojisi alanındaki konumunu daha da güçlendirecek.

https://www.tubitak.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.