Otokar’dan 136 Milyon Dolarlık Zırhlı Araç İhracatı

Otokar, bir yurt dışı müşterisinden 4x4 tekerlekli zırhlı araçlarını kapsayan yaklaşık 136 milyon USD karşılığı bir sipariş aldı.

Otokar Cobra 2 İDEF

Türkiye’nin önde gelen kara sistemleri üreticisi Otokar, yurt dışından büyük bir zırhlı araç siparişi aldı. Şirket, 4×4 tekerlekli zırhlı araçlarını, çeşitli sistemler, bakım ve destek hizmetleri ile birlikte yaklaşık 136 milyon USD karşılığında ihraç edecek.

Siparişin hangi ülkeye verildiği açıklanmadı, ancak yedek parça, bakım ekipmanları ve eğitim hizmetlerini de içeren sözleşme kapsamında, araçların teslimatlarına bu yıl sonunda başlanması ve partiler halinde 1 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Otokar’ın zırhlı araçları Türkiye dahil 40’tan fazla ülkede aktif olarak kullanılıyor. Otokar, 4×4 zırhlı araç segmentinde AKREP II, COBRA, COBRA II, COBRA II – MRAP, KAYA ve URAL ISV gibi farklı modeller sunuyor. Bu araçlar, farklı görev ve ihtiyaçlara göre özelleştirilebiliyor.

Otokar, zırhlı araç siparişlerinin yanı sıra, otobüs ve kamyon üretimi de yapıyor. Şirket, 2023 yılında Estonya’dan 130 milyon euro’luk bir zırhlı araç siparişi almıştı. Otokar, Avrupa’daki büyümesine devam etmek için İtalya’da yeni bir şirket kurduğunu da duyurmuştu.

https://www.otokar.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.