PARS 4×4 ve KAPLAN STA Araçlarıyla Türkiye’nin Savunma Gücü Artıyor: 300. Araç Teslim Töreni Yapıldı

STA Projesi kapsamında FNSS 300. aracını teslim etti.

FNSS 300. araç teslim töreni
fnss.com.tr

STA Projesi kapsamında 300. aracın teslim töreni, FNSS Gölbaşı tesisinde gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Kara Kuvvetleri Komutanlığı için toplam 344 adet silah taşıyıcı araç (STA) tedarik edecektir. Bu araçlar, FNSS tarafından özgün olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. PARS 4×4 ve KAPLAN STA araçları, Kornet-E ve OMTAS silah kuleleri ile donatılmıştır.

Törene, Savunma Sanayisi Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve savunma sektörü temsilcileri katılmıştır. Görgün, araçların teslimatının 2024 yılı Ekim ayına kadar tamamlanacağını belirtmiştir. Görgün, araçların çevik ve modüler yapısı ile zırhlı bir muharebe aracının sağlayacağı hareket ve taktik manevra kabiliyetini, üstün koruma yeteneği ve ateş gücüyle birleştirdiğini söylemiştir. Görgün, araçların tanksavar, ateş destek, keşif, iç güvenlik ve konvoy koruma gibi çeşitli görevlere uygun hale getirilebildiğini vurgulamıştır. Görgün, araçların farklı arazilerde ve tüm hava koşullarında yüksek hızlarda manevra yapabildiğini ve amfibi özelliği ile sulu açıklıkları geçebildiğini ifade etmiştir.

SSB, STA Projesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonuna ve güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır. SSB, savunma sanayisi alanında yerli ve milli üretimi desteklemekte ve uluslararası iş birliği imkanlarını artırmaktadır. SSB, Türkiye’nin savunma ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarına devam etmektedir.

PARS 4×4 ve KAPLAN STA araçlarının özellikleri nelerdir?

PARS 4×4 ve KAPLAN STA araçları, FNSS tarafından Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen yeni nesil silah taşıyıcı araçlardır. Bu araçların özellikleri şöyle özetlenebilir:

PARS 4×4 STA, güç grubunun aracın arkasında yer alması sayesinde, sınıfının en üstün amfibi kabiliyetine sahiptir. Bu araç, hiçbir hazırlık yapmadan suya girebilir ve sulu açıklıkları geçebilir. Ayrıca, aracın ön ve arka kısımlarında görüş sağlayan kamera sistemi, sürücü mahalline geniş bir görüş açısı ve aracın atış sonrası konumunu terk edip, tehlikeden hızlıca uzaklaşabilmesi için çok kritik kabiliyetler sağlar. PARS 4×4 STA, OMTAS tanksavar füzesi ile donatılmıştır.

KAPLAN STA, zırhlı bir muharebe aracının sağlayacağı hareket ve taktik manevra kabiliyetini, üstün koruma yeteneği ve ateş gücüyle birleştiren bir araçtır. Bu araç, her türlü arazi şartında, yüksek sürat ve manevra kabiliyetine sahiptir. KAPLAN STA, KORNET-E tanksavar füzesi ile donatılmıştır.

Her iki araç da, çeşitli görevlere uygun hale getirilebilmektedir. Araçlar, tanksavar, ateş destek, keşif, iç güvenlik ve konvoy koruma gibi görevleri yerine getirebilirler. Araçlar, farklı arazilerde ve tüm hava koşullarında çalışabilmektedir.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.