Bayraktar TB3 insansız hava aracı, orta irtifa performans testini başarıyla tamamladı

Bayraktar TB3 insansız hava aracı (İHA), 5. uçuş testini başarıyla tamamladı.

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB3 insansız hava aracı (İHA), orta irtifa performans testini başarıyla tamamladı.

Orta irtifa testi, Bayraktar TB3 SİHA’nın 15 bin feet yükseklikte uçma kabiliyetini ve sistem performansını ölçmek için yapılan bir test. Test, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirildi. Test 6 saat sürdü. Bu test ile Bayraktar TB3’ün güç sistemi olarak kullanılan TEİ PD170 motoru da kendini bir kez daha ispatlamış oldu. Test sırasında Bayraktar TB3 SİHA, ilk kez iniş takımlarını kapatarak uçtu. Testin başarıyla tamamlandığı, Baykar Teknoloji CTO’su Selçuk Bayraktar tarafından Twitter hesabından paylaşılan bir video ile duyuruldu.

Bayraktar TB3’ün Motoru Nedir?

Bayraktar TB3 üzerinde TEİ mühendisleri tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk havacılık motoru TEİ-PD170 motoru kullanılmakta.

Bayraktar TB3, kısa pistli uçak gemilerinden kalkış ve iniş yapabilen, akıllı mühimmatlarla donatılmış bir silahlı İHA sistemi olarak Mavi Vatan’ın koruyucu olarak görev yapacak. Bayraktar TB3, katlanabilir kanatları sayesinde TCG Anadolu amfibi hücum gemisinde konuşlandırılacak.

https://www.baykartech.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.