• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 21, 2018 ÇARŞAMBA
 

RASAT, Uzaydaki Görevinin İlk Yılını Başarıyla Tamamladı

28 Ağu
2012
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (28 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

TÜBİTAK - RASAT

Türkiye’nin ilk yerli yapım yer gözlem uydusu olarak 17 Ağustos 2011’de uzaya fırlatılan RASAT, uzaydaki görevinin birinci yılını başarıyla tamamladı.

TÜBİTAK UZAY tarafından yerli kaynaklar kullanılarak tasarlanıp üretilen RASAT, 1 yıldır uzayda görev yapıyor. Dünyanın istenilen bir bölgesinin 7,5 metre çözünürlükte fotoğrafını alabilen RASAT, çektiği görüntüleri enstitünün ODTÜ yerleşkesinde kurulu binasındaki yer istasyonuna iletiyor.

Görevi kapsamında iki boyutlu Türkiye haritası oluşturacak olan RASAT, bin 200 uydu görüntüsü ile bu yılsonunda haritayı tamamlayacak. TÜBİTAK UZAY, yılsonundan itibaren tüm Türkiye’nin iki boyutlu görüntülerini ihtiyacı olan kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşacak. Enstitü bu alanda Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü ile Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü gibi kurumlarla işbirliği protokolleri kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

Kullanıcılar Uzaydan Görüntü Siparişi Verebilecek

RASAT, 2 boyutlu harita çalışmalarının ardından gelecek yıl da Türkiye’nin görüntülerinden oluşan 3 boyutlu arazi modellerini kullanıma açacak. Yerli yazılım platformunda geliştirilecek web tabanlı arayüz ile kullanıcılar çekilen görüntüleri anında görebilecek, güncel görüntü siparişlerini verebilecek ve istedikleri görüntüleri de indirebilecek. Böylece Türkiye’nin, RASAT’la uydu teknolojilerinde, özellikle diğer ülkelerle ilgili veri toplama konusundaki dışa bağımlılığı en aza inecek.

http://tubitak.gov.tr/

RASAT, Uzaydaki Görevinin İlk Yılını Başarıyla Tamamladı için yorumlar

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X