‘ŞİMŞEK’ İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

yuzde100yerli.com kapak resmi

TUSAŞ - Şimşek

Türk havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TUSAŞ), geliştirdiği Yüksek Hızlı Hedef İnsansız Hava Aracı (İHA) “Şimşek”, ilk uçuşunu 4 Ağustos 2012 tarihinde başarıyla gerçekleştirdi.

Yapılan uçuşta; hidrolik fırlatıcı kullanılarak kalkış, meydan turu ve paraşüt sistemi kullanılarak iniş aşamaları planlamaya uygun şekilde başarıyla tamamlandı.

2009 yılında TUSAŞ’ın öz kaynakları ve TEYDEB desteği ile başlatılan “Şimşek” projesi ile satıh-hava ve hava-hava füze sistemlerinin kilitleme ve atış eğitimlerinde kullanılmak üzere, tehdit muharip uçaklar ve güdümlü mermilerin uçuş benzetimini maliyet etkin olarak yapılacağı bir Yüksek Hızlı Hedef Uçak ihtiyacının karşılanması amaçlanmıştır.

2001 yılından beri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan ve özellikle son yıllarda tüm tatbikat ve eğitimlerde aktif olarak kullanılan TUSAŞ’ın Turna Hedef İHA Sistemi’yle edinilen deneyimle ve azami yerli katkı sağlanarak geliştirilen “Şimşek” sisteminin sahip olduğu yüksek hız ve manevra kabiliyeti ile daha gerçekçi senaryolarda eğitim imkÜ¢nı sağlanacaktır.

http://www.tai.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.