Rotterdam Havalimanı’nda Karsan Rüzgarı: Otonom e-ATAK İle Akıllı Ulaşım Çağı!

Karsan yıl sonunda teslim edilecek iki adet Otonom e-ATAK ile Rotterdam Havalimanı'na yolcu taşıyacak.

KARSAN - Otonom e-ATAK Elektrikli

Karsan, Havalimanı transferlerinde otonom araç kullanımını başlatan ilk marka olma başarısını gösterdi. Firma yıl sonunda teslim edilecek iki adet Otonom e-ATAK ile dünyada bir ilki gerçekleştirmiş olacak. Bu yenilikçi adım, Karsan’ın otonom araç teknolojisindeki öncülüğünü ve sektördeki vizyoner yaklaşımını kanıtlıyor.

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde, toplu taşıma alanında çığır açan bir iş birliği gerçekleşti. Dünya çapında otonom araç yazlımları konusunda faaliyet gösteren ADASTEC ile güçlerini birleştiren Karsan, otonom araç teknolojileri konusunda bir ilke imza attı. Bu iş birliği, Rotterdam Havalimanı’na yolcu ve çalışan taşımacılığında kullanılmak üzere iki adet Otonom e-ATAK aracının yıl sonuna kadar teslim edilmesini kapsıyor. Bu proje, Karsan’ın Hollanda’ya ilk ihracatı olma özelliğini taşırken, otonom sürüş teknolojisinde önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor.

Karsan ve ADASTEC’in ortak girişimi, Meijersplein metro durağı ile Rotterdam Hague Havalimanı arasında 5 km’lik bir güzergahta hizmet verecek. Otonom e-ATAK, tamamen elektrikli yapısıyla çevre dostu bir çözüm sunarken, ADASTEC’in gelişmiş otonom sürüş yazılımı sayesinde güvenli ve konforlu bir yolculuk deneyimi vaat ediyor. Bu proje, sadece Karsan’ın değil, aynı zamanda otonom araç teknolojilerinin de sınırlarını zorlayarak, geleceğin ulaşım çözümlerine ışık tutuyor. Karsan’ın yenilikçi yaklaşımı ve ADASTEC’in teknolojik uzmanlığı, bu iş birliğini otonom taşımacılık alanında bir dönüm noktası haline getiriyor.

Otonom e-ATAK’ın Özellikleri Nedir?

Sürücüsüz elektrikli bir otobüs olan Otonom e-ATAK, Karsan tarafından geliştirilen ve birçok yenilikçi teknolojiyi bünyesinde barındırıyor. Otonom e-ATAK, farklı oturma düzenlerine göre 47 ila 52 yolcu kapasitesi seçenekleri sunuyor. Aracın çeşitli yerlerinde çok sayıda LiDAR sensörü bulunuyor. Ayrıca, ön kısımda gelişmiş radar teknolojisi, yüksek çözünürlükte görüntü işleme için RGB kameralar ve ekstra çevre güvenliği için termal kameralar yer alıyor. Otonom e-ATAK, yüksek haritalama teknolojisi sayesinde tüneller gibi kısıtlı iletişim ve aydınlatma olan alanlardan geçebilme yeteneğine sahip. Tamamen elektrikli yapısıyla çevre dostu bir ulaşım çözümü sunuyor.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.