Sınırsız Menzilli Batarya Trambüs Sistemi ile Ödül Alan Bozankaya, Türkiye’nin En İnovatif Şirketleri Listesinde

Bozankaya, 2023 yılında Türkiye’nin en inovatif şirketlerinden biri oldu.

Bozankaya - Şanlıurfa - Trambus
bozankaya.com.tr

Ankara merkezli Bozankaya A.Ş., Şanlıurfa için ürettiği sınırsız menzilli trambüs sistemiyle Fast Company dergisinin düzenlediği “Türkiye’nin En İnovatif 50 Şirketi” araştırmasında ödüle layık görüldü. Şirket, 2023 yılında Türkiye’nin en inovatif şirketlerinden biri oldu.

Bozankaya, Şanlıurfa için ürettiği sınırsız menzilli 12 trambüs sistemi Şanlıurfa’nın tarihi ve kültürel zenginliğiyle dünya turizminde özel bir yere sahip olan bölgesinde hizmet veriyor.

Bozankaya’nın ürettiği trambüsler, elektrikli, yüksek yolcu kapasiteli, enerji tüketiminde ekonomik ve çevre dostu araçlar. Trambüsler, kataner sistemi olmayan yerlerde batarya sistemiyle şarj olabiliyor ve 50 km’ye kadar bağımsız olarak hareket edebiliyor. Ayrıca, yolda şarj olabilen bataryaları sayesinde sınırsız menzile sahip oluyor.

Bozankaya, daha önce de Romanya’nın Timişoara şehrine bataryalı tramvay araçları sağlamıştı. Şirket, ayrıca Bangkok’ta 22 adet metro aracı ve İstanbul’a 100 adet sürücüsüz metro aracı üretti.

Bozankaya Hakkında

Bozankaya, Türkiye merkezli bir otobüs ve tramvay üreticisidir. Şirket, 1989 yılında Almanya’da bir Ar-Ge şirketi olarak kurulmuş olup 2005 yılında yatırımlarını Türkiye’ye taşımıştır. Şirketin merkezi ve fabrikası Ankara’nın Sincan ilçesinde yer almaktadır.

Bozankaya, çevreye zarar vermeyen, enerji tasarrufu sağlayan ve gürültüsüz çalışan araçlar geliştirmekte ve üretmektedir. Şirket, Türkiye’nin ilk yerli %100 elektrikli otobüsünü, ilk yerli ve sürücüsüz metro aracını, ilk yerli %100 alçak tabanlı tramvay bojisini üretmiştir. Bozankaya, ayrıca trambüs adıyla troleybüs üretimi de yapmaktadır.

Bozankaya, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Asya’da da raylı sistem araçları ihraç etmektedir. Şirket, 2018 yılında Siemens-Bozankaya konsorsiyumu olarak Tayland’ın başkenti Bangkok’taki metro projesi için Türkiye’nin ilk metro ihracatını gerçekleştirmiştir.

https://www.bozankaya.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.