Operatif İHA Projesi kapsamında üretilen 884 kuyruk numaralı son AKSUNGUR İHA, Deniz Kuvvetleri’nde

884 kuyruk numaralı AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

TUSAŞ Aksungur İHA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Operatif İHA Projesi kapsamında üretilen son İHA olan 884 kuyruk numaralı AKSUNGUR, 15 Aralık 2023 tarihinde Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığı’nda düzenlenen törenle envantere alındı.

Aksungur iha ilk uçuşunu 20 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirdi. Bu uçuşta, otomatik iniş ve kalkış özelliğini kullanarak 4 saat 20 dakika havada kaldı.

AKSUNGUR İHA, 750 kg azami faydalı yük kapasitesi, 40 saat havada kalış süresi, 40 bin feet irtifa performansı ve 2 adet 170 beygir gücünde turbodizel motoru ile dikkat çekiyor. AKSUNGUR, aynı anda 12 adede kadar MAM-L ve MAM-C mühimmatı taşıyabiliyor.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.