Türkiye’nin uzaydaki gözü GÖKTÜRK-2, 11. yılını kutluyor!

Askeri keşif ve gözetleme uydusu GÖKTÜRK-2, 11 yıldır başarıyla görevine devam ediyor.

Göktürk 2 Milli Askeri Keşif ve Gözetleme Uydusu

Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü milli keşif uydusu olan GÖKTÜRK-2, 11 yıldır başarıyla görevine devam ediyor.

Türk mühendis ve teknisyenlerinin özverili çalışmalarıyla üretilen uydu, tasarım ömrü 5 yıl olmasına rağmen, bugün itibarıyla 11. yılını kutluyor.

GÖKTÜRK-2, 2,5 metre çözünürlüklü kamerası ve yüksek yerlilik oranıyla, 685 kilometre yükseklikteki güneşe eşzamanlı yörüngesinde görevini sürdürüyor. GÖKTÜRK-2 Sistemine ilişkin tasarım, üretim ve test süreçlerindeki tüm mühendislik faaliyetleri milli olarak gerçekleştirilmiştir. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü liderliğinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) iş birliğiyle üretilen, fırlatıldığı günden bu yana savunma, çevre, şehircilik, tarım ve ormancılık alanlarında önemli ihtiyaçlara cevap veren GÖKTÜRK-2 ile afet izleme, şehir planlama, tarım alanları izleme, orman yangınları ve istihbarat alanlarında kamu kurum ve kuruluşlarına uydu görüntüleri sağlanıyor.

GÖKTÜRK-2’nin kazandırdığı deneyimlerle ülkemizin yurt dışına olan bağımlılığını azaltacak önemli adımlar atılmış oldu. Geçtiğimiz Nisan ayında göreve başlayan İMECE Uydusu, metrealtı çözünürlüklü kamerasıyla hizmet vermeye devam ederken, ülkemizin ilk milli haberleşme uydusu olacak TÜRKSAT 6A’nın da yakın zamanda göreve başlaması için son testler başarıyla sürdürülüyor.

Türkiye’nin uzaydaki başarısı her geçen gün artıyor. GÖKTÜRK-2, Türkiye’nin uzayda bağımsızlığını ve gücünü simgeleyen bir milli gurur kaynağı olarak tarihe geçti.

Milli Askeri Keşif ve Gözetleme Uydusu GÖKTÜRK-2’nin Özellikleri

GÖKTÜRK-2, Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü milli keşif uydusudur. 18 Aralık 2012 tarihinde Çin’den fırlatılmıştır.

Yer yüzeyinden yaklaşık 685 kilometre yükseklikteki güneşe eşzamanlı yörüngeye yerleştirilen GÖKTÜRK-2, dünya etrafındaki bir turunu yaklaşık 98 dakikada tamamlıyor. 

Uluslararası standartlarda yüksek güvenilirlik düzeyine sahip GÖKTÜRK-2 Uydusu, uzaya gönderildiği 2012 yılından bu yana Hava Kuvvetleri Komutanlığı Ahlatlıbel Yer İstasyonuna dünyanın dört bir yanından kesintisiz görüntü gönderiyor.

Uydunun bazı özellikleri şunlardır:

  • Ağırlığı: 409 kg
  • Yörünge yüksekliği: 686 km
  • Görüntü çözünürlüğü: 2,5 m (siyah-beyaz), 5 m (renkli)
  • Görüntü alanı: 20 km x 20 km
  • Görüntü depolama kapasitesi: 45 kare
  • Görüntü indirme hızı: 100 Mbit/s
  • Tasarım ömrü: 5 yıl

GÖKTÜRK-2, Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer kamu kurumlarının ihtiyaçları için değerli uydu görüntüleri sağlamaktadır. Ayrıca yeryüzünün 3 boyutlu haritalarının hazırlanmasında kullanılabilecek stereo görüntüleme imkanları da sunmaktadır.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.