STM500 Denizaltısı, Türkiye’nin Yerli ve Milli Denizaltı Projesi, MİLDEN

STM tarafından geliştirilen STM500 Denizaltısı’nın kavramsal tasarımı tamamlandı.

Türkiye’nin yerli ve milli denizaltı projesi olan MİLDEN’in bir parçası olarak STM tarafından geliştirilen ve Haziran 2022’de üretim faaliyetine mukavim tekne test üretimi ile başlanan STM500 denizaltısı ile, denizaltı teknolojisinde önemli bir adım atıldı.

STM500 Denizaltısı, 42 metre uzunluğunda, 4.2 metre çapında ve 500 ton deplasmanlı sığ sular için geliştirilmiş bir dizel-elektrik hücum denizaltısıdır. 22 personel için yaşam alanı içeren denizaltı 30 gün boyunca denizde kalabilir. Su üstünde 5 knot, su altında 18 knot hıza ulaşacak denizaltı. 1000 km menzile sahiptir ve 250+ metre derinliğe inebilir.

STM500 Denizaltısı, hem savaş hem de barış zamanlarında Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir platform olarak inşa edilecek. 4 adet 533 mm torpido tüpü, 2 adet 400 mm torpido tüpü ve 2 adet 12.7 mm makineli tüfek ile donatılacak. Ayrıca sonar, radar, periskop, elektronik harp ve iletişim sistemleri gibi çeşitli sensörler içerecek.

STM500 Denizaltısı, dizel-elektrik bir tahrik sistemine olup, 2 adet dizel jeneratör, 2 adet elektrik motoru ve 2 adet pervane ile çalışır. Ayrıca bir adet hava bağımsız tahrik sistemi (AIP) de bulunur. Bu sistem, denizaltının su yüzüne çıkmadan daha uzun süre su altında kalmasını sağlar.

STM500 Denizaltısı, Türkiye’nin denizaltı teknolojisindeki gelişimini gösteren bir projedir. Bu denizaltı, STM’nin deneyimli ve yetkin mühendisleri tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

STM500 denizaltsının kabiliyetleri nelerdir?

STM500, denizaltı harbi, özel harekat, istihbarat, gözetleme ve keşif, mayın harbi, sığ su operasyonları, insansız sualtı/hava araçları operasyonları ve dalgıç intikal aracı adaptasyonu gibi çeşitli görevleri yerine getirebilen bir denizaltıdır. 200+ metre derinliğe inebilir ve 30 gün boyunca denizde kalabilir.

STM500 denizaltsının sensör ve silahları nelerdir?

STM500 Denizaltısı, 4 adet 533 mm torpido tüpü, 2 adet 400 mm torpido tüpü ve 2 adet 12.7 mm makineli tüfek ile donatılmıştır. Ayrıca sonar, radar, periskop, elektronik harp ve iletişim sistemleri gibi çeşitli sensörler içerir. Bu sensör ve silahlar, denizaltının hem savaş hem de barış zamanlarında Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir platform olmasını sağlar.

https://www.stm.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.