AKSUNGUR, Milli Motorla Rekor Kırdı

AKSUNGUR, milli olarak geliştirilen TEI-PD170 motoruyla 30 bin fit yükseklikte uçuş gerçekleştirdi.

Türkiye’nin milli insansız hava aracı AKSUNGUR, milli olarak geliştirilen TEI-PD170 motoruyla 30 bin fit yükseklikte uçuş gerçekleştirerek yeni bir başarıya imza attı. Bu uçuş, milli bir havacılık motoruyla yapılan en yüksek uçuş olarak kayıtlara geçti.

TEI-PD170, Türkiye’nin ilk yerli ve milli havacılık motoru olma özelliği taşıyor. Özellikle ANKA gibi orta irtifa uzun havada kalışlı (MALE) insansız hava araçlarının güç ihtiyacını karşılamak amacıyla Savunma Sanayisi Başkanlığı’nın desteğiyle TEI tarafından geliştirilen motor, 170 beygir gücünde. İki kademeli seri turboşarj sistemiyle rakiplerini geride bırakan motor, JP-8 veya Jet-A1 yakıtıyla çalışabiliyor. Ayrıca, TEI’nin imkanlarıyla üretilen ve geliştirilen tam otorite dijital motor kontrol (FADEC) ve yazılımı sayesinde, sivil havacılık standartlarına göre geliştirilen motor, 45 bin fit servis tavanına sahip.

AKSUNGUR ise, TUSAŞ tarafından geliştirilen milli bir MALE insansız hava aracı. 49 saat havada kalabilen ve 30 binden fazla fit irtifaya çıkabilen AKSUNGUR, TEI-PD170 motoruyla ilk uçuşunu 27 Aralık 2018’de ANKA platformuyla gerçekleştirmişti. AKSUNGUR, 2021 yılında da TEI-PD170 motoruyla 35 saat kesintisiz uçuş yaparak bir rekor daha kırmıştı.

https://tusas.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.