Karsan, ABD pazarına elektrikli minibüsü e-Jest ile giriş yapıyor.

Karsan, ABD pazarı için de Damera ile distribütörlük anlaşması imzaladı.

Karsan e-Jest ABD
karsan.com

Avrupa pazarında kazandığı ihalelerle adından söz ettiren Karsan, ileri teknolojili mobilite çözümleri sunmaya devam ediyor. Firma şimdi de Kuzey Amerika pazarında büyümek için yeni bir adım attı.

Karsan, Kanada pazarından sonra, ABD pazarı için de Damera ile distribütörlük anlaşması imzaladı.

Karsan CEO’su Okan Baş, yaptığı açıklamada, “Mobilitenin geleceğinde bir adım önde olma vizyonumuzla dünyada toplu ulaşımı elektrikliye dönüştürme yolculuğumuzda sıra ABD’ye geldi. Bugün Kanada Saint John, Oakville ve Happy Valley’de toplam 30 e-JEST aracımız bölge halkına hizmet veriyor. Kanada’dan sonra ABD pazarı için de yapılan bu anlaşmanın ardından, Kuzey Amerika’da yapacağımız yeni teslimatlar ile beraber yıl sonunda toplam 100 adet elektrikli e-JEST parkına ulaşmış olacağız” dedi.

Karsan’ın elektrikli minibüsü e-JEST, Kanada’nın 20 fit boyunda toplu ulaşım hizmeti sunan alçak tabanlı ilk elektrikli minibüsü olma özelliği taşıyor. e-JEST, 210 kW güç ve 2.500 Nm tork üreten BMW i elektrikli motoruyla 165 km menzil sunuyor. e-JEST, ayrıca 8 saatlik şarj süresiyle de dikkat çekiyor.

Karsan e-Jest Minibüs
karsan.com

Karsan, ABD pazarında da e-JEST’in yanı sıra diğer elektrikli araçları olan e-ATAK ve e-STAR’ı da sunmayı planlıyor. Karsan, böylece Kuzey Amerika’da toplu ulaşımın elektriklenmesine katkı sağlayacak.

Karsan Hakkında

Türk otomotiv sanayinde 57 yılı geride bırakan Karsan, kurulduğu günden bu yana ticari araç segmentinde kendi markası da dahil, dünyanın önde gelen markaları için modern tesislerinde üretim yapıyor. 1981 yılından bu yana ticari araç üretimi gerçekleştiren Karsan’ın Bursa Hasanağa’daki fabrikası yılda tek vardiyada ~20 bin araç üretebilecek yapıya sahip. Binek araçtan ağır kamyona, minivandan otobüse kadar her türlü aracı üretebilecek esneklikte tasarlanan Hasanağa Fabrikası, Bursa şehir merkezine 30 km uzaklıkta olup, 99 bin metrekaresi kapalı toplam 203 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alıyor.

https://www.karsan.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.