Bologna, Karsan’ın Muhteşem Tasarımlı Elektrikli Otobüsüyle Tanıştı

Karsan, İtalya’nın TPER şirketinden aldığı elektrikli otobüs siparişlerinin ilk teslimatını yaptı.

Karsan Blogna Teslimat

Türk otomotiv şirketi Karsan, geçen yıl İtalya’nın TPER şirketinden aldığı elektrikli otobüs siparişlerinin ilk teslimatını yaptı.

Bologna’nın merkezindeki Piazza Maggiore’de düzenlenen törende, 18 metre uzunluğundaki Karsan e-ATA modeli görücüye çıktı. Bu araç, şehrin ilk 18 metrelik elektrikli otobüsü ve İtalya’nın pantograf elektrik sistemine sahip ilk 18 metrelik otobüsü oldu. Pantograf sistemi, aracın tavana monte edilmiş bir kol yardımıyla şarj olmasını sağlıyor.

Karsan, 2023 yılının sonuna kadar TPER’ye toplam 100 adet elektrikli otobüs teslim edecek. Şirket, bu teslimatla Avrupa pazarındaki konumunu güçlendirmeyi ve elektrikli araç devrimine katkıda bulunmayı hedefliyor. Karsan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gelecek burada. Elektrikli evrim başladı. Bologna’ya hoş geldiniz.” mesajını verdi.

Karsan e-ATA, şehir içi toplu taşıma için çevreci, ekonomik ve konforlu bir çözüm sunmaktadır. 10, 12 veya 18 metrelik üç farklı boyutta üretilen Karsan e-ATA, yüksek performanslı elektrik motoru, uzun menzilli batarya sistemi, alüminyum alaşımlı gövde, havalı süspansiyon, elektrikli direksiyon, ABS, ASR, ESP gibi güvenlik ve sürüş özellikleriyle dikkat çekmektedir. Karsan e-ATA, ayrıca geniş iç hacmi, ergonomik koltukları, engelli dostu tasarımı, LED aydınlatması, USB şarj noktaları, Wi-Fi bağlantısı, klima, yolcu bilgilendirme sistemi, kamera ve sensörler gibi yolcu konforu ve memnuniyeti için gerekli olan tüm donanımlara sahiptir.

Karsan e-ATA’nın Teknik Özellikleri Nelerdir?

Karsan e-ATA’nın teknik özellikleri şunlardır:

  • Araç tipi: 10, 12 veya 18 metrelik elektrikli otobüs
  • Güç aktarma sistemi: 340, 480 veya 680 beygir gücünde elektrik motoru
  • Performans ve elektrik sistemi: 0-50 km/sa hızlanma 15, 16 veya 18 saniye, maksimum hız 80 km/sa, LFP pil teknolojisi, 399, 499 veya 599 kWh batarya kapasitesi, 300, 400 veya 500 km menzil, 3 saatte tam şarj
  • Gövde ve süspansiyon sistemi: Alüminyum alaşımlı gövde, havalı süspansiyon, elektrikli direksiyon, ABS, ASR, ESP
  • Ağırlık ve boyutlar: 10, 12 veya 18 metre uzunluk, 2.55 metre genişlik, 3.3 metre yükseklik, 13.5, 18 veya 28 ton ağırlık
  • Koltuk ve yolcu kapasitesi: 18, 21 veya 28 oturan yolcu, 4, 2 veya 4 katlanır koltuk, 34, 31 veya 31 ayakta yolcu, 1 tekerlekli sandalye, 52, 52 veya 52 toplam yolcu kapasitesi

https://www.karsan.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.