TAI, F-35 UÇAĞININ ORTA GÖVDESİNİ ABD DIŞINDA TEK KAYNAK OLARAK ÜRETECEK

yuzde100yerli.com kapak resmi

tai-f35-orta-govde

Savunma sanayi tarihinin en büyük tedarik programı olarak kabul edilen çok uluslu Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) programı çerçevesinde bu güne kadar üretilen en gelişmiş savaş uçağı F-35’in orta gövdesinin ABD dışında tek kaynak olarak TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) tesislerinde üretilmesine yönelik anlaşma 6 Şubat 2007 tarihinde düzenlenen JSF İmza Günü’nde Northrop Grumman ile TAI arasında imzalanmıştır. Milli Savunma Bakanı Sn. Vecdi Gönül himayelerinde ve Savunma Sanayi Müsteşarı Sn. Murad Bayar’ın ev sahipliğinde düzenlenen ‘€œJSF İmza Günü’€nde söz konusu anlaşmayı TAI adına Yönetim Kurulu Başkanı Tümg. (E) Hasan Peker Günal, ile Genel Müdür Sn. Muharrem Dörtkaşlı; Northrop Grumman adına ise Taktik Sistemler ve F-35 Program Yönetimi’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sn. Janis G. Pamiljans imzalamışlardır.

‘€œSon insanlı savaş uçağı’€ olarak değerlendirilen JSF (F-35) uçağının en sofistike yapısal ana bölümlerinden biri olan ‘€œOrta Gövde’€, projenin başlangıç safhasında yapılan iş paylaşımı uyarınca, Amerikan Northrop Grumman firması tarafından üretilmektedir. İmzalanan anlaşma ile TAI, ABD dışında F-35 uçağının orta gövde bölümünü üretecek tek firma olacaktır. TAI’nin üreteceği orta gövde miktarları Türkiye’nin alacağı uçak miktarı, üretilecek toplam uçak sayısı gibi kriterlere bağlı olarak tespit edilecektir. Northrop Grumman ile imzalanan anlaşmanın toplam tutarının 3 Milyar Doları geçmesi beklenmektedir.

TAI’nin F-35 uçağının Orta Gövde üretiminden sağlayacağı teknolojik kazanımlar:

  • Hassas toleranslı ileri teknoloji kompozit parça üretimi, tasarım ve imalat süreçleri arasında yüksek seviyede dijital entegrasyon,
  • Robot kontrollü hassas delme, kesme ve bütünleştirme işlemleri,
  • Sofistike yapılar için otomatik tezgahlar kullanılarak fiber yerleştirme teknikleri,
  • Yüksek teknoloiji kullanarak kompozit ve metal yapıştırma teknikleri,
  • Robot kontrollü hassas kaplama ve boyama uygulamaları ile
  • 5. nesil savaş uçakları için gereken yüksek standartlı kalite uygulamalarıdır.

http://www.tai.com.tr/tr_haber_basin2.aspx?node=1002&id=48

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.