TCG Yzb. Güngör Durmuş (A-574) lojistik destek gemisi denize indirildi

Lojistik Destek Gemilerinden ilki Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla düzenlenen törenle denize indirildi.

yuzde100yerli.com kapak resmi

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Selah Makine ve Gemicilik Şirketi arasında yapılmasına karar verilen 2 adet Lojistik Destek Gemisinden ilki bugün (8 Ekim 2016) Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla düzenlenen törenle denize indirildi.

Lojistik Destek Gemisi, muharip unsurların akaryakıt ihtiyaçlarını karşılayacak ve akaryakıt depolarının bütünleme ikmallerini geçekleştirecek. Lojistik destek gemisi; 106 mt boyunda, 16.8 mt genişliğinde ve 6.1 mt su çekimine sahip olup 6000 Deadweight Ton kargo taşıma kapasitesine sahip gemi ayrıca, muhtelif harekat ihtiyaçlarına göre kullanılmak üzere 8 adet konteyner taşıyabilmektedir.

Personel transferi maksadıyla 1 adet vasıtaya ilave olarak, 1 adet can kurtarma botu ve 1 adet ATAK Botu gemi üzerinde konuşlu olcak. Gemi üzerinde yer alan helikopter platformu 15 tonluk genel maksat helikopterinin gece ve gündüz iniş-kalkışına uygun yapıda ve gerekli donanıma sahip. Bahse konu platform Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki yardımcı sınıf gemiler arasında en yüksek tonajlı helikopteri konuşlandırabilecek ilk platform olma özelliğine de sahiptir.

Ayrıca gemide 2 adet 12,7 mm Makineli tüfek sistemi, küçük çaplı operasyonları gerçekleştirmek üzere ”Cerrahi Müdahale Odası” ile NATO ve TSK haberleşme ağı bulunmaktadır.

http://selahshipyard.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.