TSK ‘ya yerli Tanksavar kullanan yeni STA ‘lar teslim edildi

Savunma Sanayisi Başkanı İsmail Demir yerli tanksavar füzesi ateşleyebilen STA Silah Taşıyıcı Araçların TSK'ya teslim edildiğini duyurdu.

Savunma Sanayisi Başkanı İsmail Demir TSK’ya Roketsan üretimi tanksavar füzesi OMTAS ateşleyebilen Silah Taşıyıcı Araçlar teslim edildiğini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

SİLAH TAŞIYICI ARAÇLAR (STA) PROJESİ

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında tanksavar füzeler ile donatılmış paletli ve tekerlekli araçların ve bu araçlara entegre edilecek tanksavar füze kulelerinin yurt içinde geliştirilmesi ve üretilmesi hedeflenmiştir. Projenin yüksek balistik ve mayın koruma gereksinimleri, ağırlık ve boyutsal limitleri ve amfibi gereksinimi nedeniyle, paletli KAPLAN-STA ve tekerlekli PARS-STA araçları tamamen göreve özgü yeni araçlar olarak geliştirilmiştir.

PARS-STA, genel amaçlı 4×4 araçlardan farklı olarak, arka bölümde konumlanan güç paketinin sağladığı hareket kabiliyeti performansı ile tam bir tekerlekli tank avcısı olarak tasarlanmıştır. Proje kapsamında geliştirilen PARS-STA ve KAPLAN-STA araçları dört mevsim, bir yıldan uzun bir süre karada, suda, farklı koşullarda performans testlerine tabii tutulmuş, kalifikasyonları başarı ile tamamlamıştır.

Kalifikasyon faaliyetleri kapsamında, KORNET-E ve OMTAS kulelerinin de tanksavar füze kabiliyetleri test edilerek, kalifiye edilmiştir. 2019 yılı sonu itibari ile Araçların seri üretimleri gerçekleştirilerek birçok araç yurt genelinde görev yerlerine sevk edilmiş ve Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Tanksavar füzelere ilave olarak araçların tamamında kulelere entegre 7,62 mm makineli tüfek bulunmaktadır. Araçlar, yerli zırh sistemi ile üstün bir beka kabiliyetine sahip olup, ayrıca, araçların KBRN ortamında da görev yapma kabiliyeti bulunmaktadır.

Tekerlekli ve Paletli tip STA’lar 2020 yılı itibari ile seri üretim dönemine girmiş olup teslimatlar 2021 ve 2022 yılları boyunca devam edecektir.

https://www.ssb.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.