Otonom Sürücüsüz Otobüs KARSAN e-ATAK Avrupa ‘da yola çıkıyor

Stavanger Norveç'te toplu taşıma aracı olarak yola çıkmaya hazırlanan Karsan'ın sürücüsüz otobüsü e-ATAK Avrupa'da bir ilki gerçekleştirecek.

KARSAN Otonom Sürücüsüz e-ATAK

Stavanger Norveç’te toplu taşıma aracı olarak yola çıkmaya hazırlanan Karsan’ın sürücüsüz otobüsü e-ATAK Avrupa’da bir ilki gerçekleştirecek.

Forbes’te yer alan habere göre, Karsan’nın sürücüsüz otobüsü e-ATAK 2 yıldır süren teslerden sonra Nisan 2022’de 50 kişilik kapasitesiyle toplu taşıma aracı olarak kullanılacak. Karsan tarafından geliştirilen otonom sürücüsüz e-ATAK 8 metre boyunda ve 21 koltuk kapasiteye sahip. Karsan sürücüsüz e-ATAK’ın şu an Forus Business Park’ta hala testleri devam etmekte. Testleri tamamlandıktan sonra toplu taşımada hizmete girecek olan sürücüz e-ATAK Avrupa’da da bir ilki gerçekleştirmiş olacak.

Seviye 4 Otonom Sürüş Teknolojisi

Autonomous e-Atak sahip olduğu Seviye 4 otonom sürüş teknolojisiyle, tanımlanmış rotalarda insan faktörüne ihtiyaç duymadan, yol ve çevre şartlarını algılayarak güvenle seyreder. Milyonlarca kilometre yol kateden Karsan elektrikli araçlarının ardından, şimdi Autonomous e-Atak geleceğin sürüş teknolojileriyle buluşuyor.

Sürücüsüz e-ATAK Maksimum Kontrolle Güvenli Sürüş Sunuyor

Autonomous e-Atak belirlenen rotalarda otonom halde seyrederken tüm trafik işaretlerine uyarak, trafikte karşılaştığı durumların üstesinden, sürücü kontrolüne ihtiyaç duymadan gelir. Çevresinde olup biteni son teknoloji sensörlerle algılar. Dönüşlerde insan gözünün göremediği kör noktalardaki motosiklet ya da yaya gibi canlı ve cansız varlıkları fark eder. Böylece tüm çevre koşullarının kontrolünü, insan hatasına yer vermeden gerçekleştirerek maksimum güvenlik sağlar.

https://www.karsan.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.