• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 26, 2018 PAZARTESİ
 

TÜBİTAK’tan Savunma Sanayinde ‘Yerli’ İşletim Sistemi Devrimi

5 Mar
2013
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (26 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

TÜBİTAK - GİS

TÜBİTAK, savunma sektöründeki tüm sistemlerde kullanılan Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi’ni (GİS) tamamen yerli olarak geliştirdi. Dünyada sadece 11 adet bulunan sistem ile savunma alanında kullanılan kritik teknolojilerin tamamen özgün olarak geliştirilmesine imkan sağlanıyor.

Savunma sanayinde gerçekleştirdiği projelerle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne millÜ® ürünler kazandıran TÜBİTAK, uydu, füze, radar ve sonar çalışmalarının ardından yazılım ve işletim sisteminde de yerli devrime imza attı. TÜBİTAK, savunma sektöründeki tüm sistemlerde kullanılan ve dünyada 11 adet bulunan Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi’ni (GİS) tamamen yerli olarak geliştirdi. Yerli sistem ile insansız hava araçları, helikopter ve uçak gibi savunma sistemlerinde kullanılan kritik teknolojilerin tamamen özgün olarak geliştirilmesine imkÜ¢n sağlanıyor ve bu sayede tüm yazılımlar millÜ® olarak geliştirildiğinden dışarıdan müdahale ihtimali tamamen ortadan kalkıyor.

http://www.tubitak.gov.tr

TÜBİTAK’tan Savunma Sanayinde ‘Yerli’ İşletim Sistemi Devrimi için yorumlar

Avatar

H.Sacit Özerol

Nisan 12, 2013, 22:04

Demek ki!.. çalışınca oluyor. Yan gelip yatmamadan, ciddi çalışmanın ürünü. Başarmak işi iyi planlamak ve devamlı takip başarılı AR-GE neticesini vermektedir. Emek verenlere, teşvik edenlere, yardımcı olanlara can-ı yürekten tebrikler. Başarının devamı için bir de o kişileri korumak da devletimizin görevidir. Bu başarılar ayrıca gizli de kalmalıdır. Hamasetten uzak durulmalıdır.

(Beğenildi) Yorumu Oylayın: +1 5 -1 0

Avatar

Mete Soydan

Haziran 26, 2013, 03:06

TÜBİTAK’tan Savunma Sanayi’nE Başarılarından dolayı gönnümüzde taht kurmuştur çok fazla desteteklenip tüm profösörlerimeze önem gösterip moral vermeliyiz .İşletim Sistemi Devriminin nekadar önemli oldugu ancak ve ancak savaşlar da bilinir …buda bizim gücümüze güç katacaktır..

(Beğenildi) Yorumu Oylayın: +1 4 -1 0

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X