Türk bilim insanından akıllı kamuflaj teknolojisi

Dr. Coşkun Kocabaş, Avrupa Araştırma Konseyi (ERC)’nin Consolidator Grant Desteğini almaya hak kazandı.

Akıllı Kamuflaj

Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Dr. Coşkun Kocabaş, “Grafen tabanlı akıllı yüzeyler: phene based smart surfaces: görünür dalga boyundan mikrodalga boyuna” isimli projesiyle Avrupa Araştırma Konseyi (ERC)’nin Consolidator Grant Desteğini almaya hak kazandı.

Kamuflaj teknolojilerinde yeni bir çağ başlatması beklenen bu teknolojiyle kaplanan bir askeri tank, ormanlık arazideki bir ağacın görüntüsüne bürünebilirken bir savaş uçağı da kuş şeklinde görünebiliyor.

Dr. Kocabaş çok geniş bir spektrumda görünümünü değiştirebilen akıllı yüzeyler önermekte. Bu akıllı yüzeyler görünürden mikrodalga bölgesine kadar geniş bir spektrumda elektromanyetik dalgaların yansımasının kontrol edilmesinde kullanılacaktır. Grafen, tek atom kalınlığındaki karbon kristali, geliştirilecek teknolojinin temelini oluşturmaktadır. Dr. Kocabaş ve grubu bu akıllı yüzeyleri kullanarak çok geniş alanda çalışan kamuflaj sistemlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

http://w3.bilkent.edu.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.