Türkiye’nin en gelişmiş askeri gözlem uydusu GÖKTÜRK 1 fırlatıldı

Türkiye'nin en gelişmiş askeri gözlem uydusu GÖKTÜRK 1 uzayda yerini aldı.

TUSAŞ GÖKTÜRK 1

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından TUSAŞ iş payı ile, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılamak amacıyla üretilen Türkiye’nin en gelişmiş askeri gözlem uydusu GÖKTÜRK 1 uzayda yerini aldı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. iş payı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılamak amacıyla tedarik edilen Türkiye’nin en yüksek çözünürlüklü gözetleme uydusu GÖKTÜRK 1 ‘in, Güney Amerika’daki Fransız Guyanası’nda bulunan Kourou fırlatma üssünden, Vega fırlatma aracı ile 05 Aralık 2016 pazartesi günü, Türkiye saati ile 16:51:44’de yerden 689 km. Yükseklikteki hedef yörüngesine başarı ile fırlatılmıştır.

Fırlatma, TUSAŞ tesislerinde Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile gerçekleşen GÖKTÜRK 1 Uydu Fırlatma Töreni’nde çok sayıda katılımcı tarafından canlı olarak izlendi.

Vega fırlatma aracının birinci kademe motorlarının ateşlenmesinden 4098 saniye sonra 681 km. yükseklikteki yörüngesine yerleştirilen GÖKTÜRK 1’den ilk sinyaller, Norveç’in Güney Kutbundaki Troll Kasabasında GÖKTÜRK 1 için kiralanan yer istasyonundan başarı ile alındı.

2017 yılında tam kabulü gerçekleştirilecek olan GÖKTÜRK 1 Uydusu Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Ankara Ahlatlıbel Keşif Uydu Komutanlığı tesislerinde bulunan yer istasyonu ile işletilecek.

Tüm çevresel testleri TUSAŞ tesislerinde yer alan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) gerçekleşen, görev ömrünün 7 yıl olacağı öngörülen GÖKTÜRK 1 Uydusu’nun Türkiye’nin bundan sonraki askeri optik gözlem uyduları için bir mihenk taşı olarak yeni bir dönemi başlatması, bu projede kazanılan yetenekler ve bilgi birikiminin yeni nesil gözetleme uyduları için yol gösterici olması beklenmektedir.

https://www.tai.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.