Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Dünya’ya Döndü: İşte Detaylar!

Türkiye'nin ilk astronotu görevini başarıyla tamamlayarak Dragon uzay aracı ile Dünya'ya döndü.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın tekrardan yerçekimli ortamda adım attığı ilk an

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, AX-3 görev uçuğu kapsamında gerçekleştirilen Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini başarıyla tamamlayarak Dragon uzay aracı ile Dünya’ya döndü.

Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronotu Dünya’ya taşıyan Dragon uzay aracı, Türkiye saatiyle 16:30’da Florida açıklarında Atlantik Okyanusuna iniş yaptı. Uzayda toplam 22 gün kalan Gezeravcı, 18 gününü Uluslarası Uzay İstasyonunda geçirdi bu süre içerisinde Uluslarası Uzay İstasyo’nunda 13 bilimsel deney gerçekleştirdi.

Apler Gezeravcı, AX3, Dragon, SpaceX
AX-3, Dragon Kapsülü Dünya’ya Giriş Termal Görüntüsü
SapceX Dragon Kapsülü AX-3 Dünyaya İniş, Alper Gezeravı
AX-3, Dragon Kapsülü Suya Temas
Alper Gezeravcı, SpaceX, Axiom-3, İniş
Dragon Kapsülü Atlantik Okyanusu’nda gemiye alınmayı bekliyor

Daragon kapsülü içerisinde yer alan Gezeravcı ve 3 uluslararası astronot, kıyıda bekleyen gemi aracılığıyla kapsülden çıkarılarak karaya taşındı. Gezeravcı’yı karşılayanlar arasında Türk heyeti de yer aldı. Yaklaşık 1 hafta boyunca sağlık kontrollerinin sürmesi beklenen Gezeravcı, ardından Cumhurbaşkanlığına ait uçakla Türkiye’ye dönecek.

Dragon ile dönüş yolculuğu gerçekleştirildiği sırada Alper Gezeravcı’nın uzayda gerçekleştirdiği 13 bilimsel deneyden bazılarının videosu Türkiye Uzay Ajansı tarafından paylaşıldı. Videoda, Gezeravcı, farklı malzemelerden ve ebatlardaki toplarla yer çekimsiz ortamda hareketler ile döngüsel reaksiyonları inceledi. Sonra da yer çekimsiz ortamda, kendi çevresinde farklı açılarda döndü.

Alper Gezeravcı, 2 Aralık 1979 tarihinde Mersin’in Silifke ilçesinde doğdu. Yörük kökenli bir ailenin çocuğu olarak büyüdü. Elektronik mühendisliği eğitimini İstanbul Hava Harp Okulu’nda tamamladıktan sonra Dayton, Ohio’daki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. Türk Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olarak görev yaptı ve F-16 uçaklarıyla 15 yıl boyunca uçuşlar gerçekleştirdi. Ayrıca Türk Hava Yolları’nda kaptan pilot olarak çalıştı. Axiom Space şirketinin Axiom Mission 3 görevi kapsamında 18 Ocak 2024 tarihinde SpaceX tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) uzaya çıkan ilk Türk astronot oldu. Gezeravcı, Türk bayrağı, aile fotoğrafları ve Yörük kültürüne ait bazı eşyaları de yanında götürdü. Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e atıfta bulunarak “İstikbal göklerdedir!” olmuştu.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.