HÜRKUŞ’a Yeni Kabiliyet: LGK-81 ile Hedefleri Tam İsabet Vuruyor

HÜRKUŞ, ASELSAN’ın lazer güdüm kitine sahip LGK-81 mühimmatı ile başarılı bir test gerçekleştirdi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen yeni nesil eğitim ve hafif saldırı uçağı HÜRKUŞ, ASELSAN’ın lazer güdüm kitine sahip LGK-81 mühimmatını başarıyla test etti.

HÜRKUŞ, böylece genel maksat bombalarını hassas güdümlü mühimmatlar haline çevirerek sabit veya hareketli hedefleri yüksek isabetle vurma yeteneği kazandı.

LGK-81, 250 poundluk MK-81 genel maksat bombasını ekonomik ve akıllı bir mühimmata dönüştüren bir güdüm kitidir. LGK-81, hedefe lazer enerjisi yansıtan bir işaretleyici ile işaretlenen hedefe yönlendirir. LGK-81, atış zarfını genişletir, ikincil/yan hasarı azaltır ve atıştan sonra havada hedef değiştirme imkanı sağlar.

HÜRKUŞ, LGK-81 ile birlikte Roketsan’ın L-UMTAS lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füze sistemi, CİRİT lazer güdümlü füzesi, TÜBİTAK SAGE’nin MAM-L mini akıllı mühimmatı ve TOGAN silah sistemini de entegre etti. Ayrıca, EHSİM tarafından geliştirilen ve güdümlü füzelere karşı koruma sağlayan flare sistemi de HÜRKUŞ’a eklendi.

HÜRKUŞ, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin temel ve ileri uçuş eğitimi ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca, yakın hava desteği görevlerinde de kullanılabilen HÜRKUŞ-C versiyonu, günümüzün asimetrik tehditlerine karşı düşük maliyetli, etkin ve esnek bir çözüm sunmaktadır. HÜRKUŞ-C, gündüz ve gece koşullarında, yüksek irtifalarda ve zor coğrafi alanlarda yapılması gereken görevler için 750 kg’a kadar yüksek yük kapasitesine sahiptir.

HÜRKUŞ, adını Türk havacılık öncüsü ve ilk Türk uçak üreticisi Vecihi Hürkuş’tan almaktadır. Vecihi Hürkuş, Türkiye’nin ilk uçağı olan Vecihi K-VI’yı inşa etmiş ve ülkenin ilk sivil uçuş okulunu kurmuştur.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.