Vestel, Samsung ve LG’ye karşı açtığı tazminat davasında tarihi bir zafer elde etti!

Vestel'in Samsung ve LG grubu şirketlerine karşı açtığı tazminat davasında Vestel’e 684 milyon 400 bin euro tazminat ödenmesine hükmedildi.

Vestel Logo

Vestel Elektronik, Samsung ve LG grubu şirketlerine karşı Hollanda’da açtığı rekabet hukuku kaynaklı tazminat davasında lehine karar çıktı. Mahkeme, Vestel’e 684 milyon 400 bin euro tazminat ödenmesine hükmetti.

Vestel, Samsung ve LG grubu şirketlerinin, televizyon üretiminde kullanılan tüplü ekranlarda kartel oluşturdukları ve fiyatları yükselttikleri iddiasıyla 2014 yılında Hollanda’da dava açmıştı. Vestel, bu kartelin kendisine ve diğer televizyon üreticilerine zarar verdiğini, piyasadan dışlandığını ve rekabet gücünü kaybettiğini ileri sürmüştü. Vestel, bu zararın tazmin edilmesi için toplam 2 milyar 53 milyon 200 bin euro talep etmişti.

Hollanda Doğu Brabant Bölge Mahkemesi, 5 Şubat 2024 tarihinde davayı kısmen kabul etmiş, kısmen reddetmiştir. Mahkeme, TTD International S.A.S. ve TDP SP. Z.O.O. adlı iki şirketin Vestel’e 684 milyon 400 bin euro tazminat ödemesine karar vermiştir. Diğer davalılar yönünden ise, Vestel’in talebi reddedilmiştir. Mahkemenin kararı ve kararda belirtilen tutarlar henüz kesinleşmemiş olup, dava taraflarının karara itiraz hakları bulunmaktadır. Vestel, kararın aleyhe hükmedilen kısmıyla ilgili itiraz hakkını kullanacağını bildirmiştir.

Bu dava, Vestel’in rekabet hukuku alanında verdiği mücadelede önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. Vestel, Türkiye’nin önde gelen elektronik ve beyaz eşya üreticilerinden biridir. Vestel, yenilikçi, kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleriyle hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarda rekabet etmektedir. Vestel, aynı zamanda çevre dostu, enerji verimli ve akıllı teknolojiler geliştirmektedir.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.