Yerli Bilgisayar Markaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Casper, Exper, Monster, Vestel

Dünyaca ünlü yabancı markaların yanında, Türkiye'de de kaliteli ve uygun fiyatlı bilgisayarlar sunan yerli bilgisayar markaları var.

Yerli Bilgisayar Markaları - yuzde100yerli.com

Bilgisayar teknolojisi günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. İş, eğitim, eğlence, iletişim gibi pek çok alanda bilgisayarlara ihtiyaç duyuyoruz. Peki, bilgisayar alırken hangi markayı tercih etmeliyiz? Dünyaca ünlü yabancı markaların yanında, Türkiye’de de kaliteli ve uygun fiyatlı bilgisayarlar sunan yerli markalar var mı? Bu yazımızda, yerli bilgisayar markalarından ve ürünlerinden bahsetmeye çalışacağız.

Casper

Yerli üretim bilgisayar markalarının en bilineni ve en çok tercih edileni Casper. 1991 yılında yeni mezun üç girişimci bilgisayar mühendisi tarafından kurulan Casper, bugün Türkiye’nin en büyük bilgisayar üreticisi konumundadır. Casper, her bütçeye uygun fiyatları, geniş ürün yelpazesi, kaliteli donanımı ve hızlı satış sonrası hizmeti ile müşterilerinin memnuniyetini kazanmaktadır. Casper, aynı zamanda Türkiye’nin ilk yerli anakartını üreten firma olma özelliğine de sahiptir. Casper’ın en yeni ürünlerinden birisi Casper Nirvana F500 ‘dür. Güçlü donanımı, zarif tasarımıyla öne çıkan model, 1.7 kg hafifliğe sahiptir. 8 GB DDR4 RAM’den 12 GB DDR4 RAM’e kadar, 120GB M.2 SSD’den 1TB M.2 SSD PCle 3.0’a kadar depolama ve RAM’de kişiselleştirme seçeneklerinin sunulduğu Nirvana’da her şey kullanıcıların istek ve beklentilerine göre belirlenebilmektedir.

Exper

Yerli üretim bilgisayar markalarından bir diğeri de Exper’dir. 1994 yılında Yıldız Holding bünyesinde faaliyete başlayan Exper, kısa sürede yerli üretim bilgisayar alanında lider firmalardan biri haline gelmiştir. Exper, hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlar üretmektedir. Ayrıca Türkiye’nin ilk tablet pc’sini de Exper üretmiştir. Exper, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Okullara Bilgi ve Teknolojileri Sınıfı Kurulumu” projesinde ve Kocaeli Belediyesi’nin “Her Öğrenciye Bir Bilgisayar” projesinde de tercih edilen marka olmuştur. Exper’in en popüler bilgisayarları arasında Exper UltraTop Mini PC ve Exper Xcellerator XC787 RC bulunmaktadır. UltraTop Mini PC, küçük bir kasada ihtiyacınız olan tüm özellikleri toplar. Xcellerator XC787 RC ise yüksek performansı ile dikkat çeker.

Monster

Yerli bilgisayar markalarından bir diğeri de Monster’dır. Monster, 2000 yılında kurulmuş olan bir markadır. Monster, özellikle oyun severlerin ilgi odağı olan yüksek performanslı dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar sunmaktadır. Monster, Intel, Seagate, Kingston, Microsoft ve Nvidia gibi uluslararası bileşen ve yazılım üreticileriyle işbirliği yapmaktadır. Monster’ın dizüstü bilgisayarlarına Türk mitolojisindeki canavar isimleri verilmektedir. Örneğin Semruk, Tulpar, Huma, Abra ve Markut gibi. Monster’ın en çok satan modellerinden biri Monster Tulpar T7 V20.6 ‘dır. Bu model, Intel Core i7 işlemci, 16 GB RAM, 1 TB SSD, Nvidia GeForce RTX 4060 ekran kartı ve 17.3 inç ekran ile oyun tutkunlarının beklentilerini karşılamaktadır.

Vestel

VESTEL ZORLU LOGO

Vestel, Türkiye’nin en büyük elektronik üreticisi markalarından biri olarak bilinmektedir. Vestel, televizyon, beyaz eşya, cep telefonu gibi pek çok alanda faaliyet göstermektedir. Vestel’in bilgisayar, cep telefonu ve tablet alanındaki markası ise Venüs’tür. Vestel bir dönem bilgisayar üretse de bu konudaki yatırımlarına devam etmemiştir. Vestel online ve fiziksel mağazalarında vestel marka telefonların yanında yabancı Notebook ve PC markaların Türkiye satışını üstlenmiştir. Yazımızı hazırladığımız sırada Vestel’in satışını yaptığı bilgisayar modellerini resmi web sitesinde bulamadık, o nedenle ürünleri hakkında detaylar ekleyemedik, ancak bazı teknoloji sitelerinde ve mağazalarda görebilirsiniz.

Yuzde100yerli.com olarak yerli bilgisayar markaları hakkında edinebildiğimiz güncel bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Yazımıza son olarak şunu eklemek isteriz, yazımızda yer alan markalar ekran kartı, ekran, işlemci ve ana kart gibi kritik bileşenlerin bir çoğunu ve bazı markalar bilgisayarın kasasıda dahil olmak üzere kendileri üretmemekte dışarıdan temin etmektedir. Umarız yazımızı beğenmişsinizdir. Lütfen yazımıza yorumlarınız ile katkı sağlamayı unutmayınız.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.