Türkiye’nin Spor Otomobili “Etox”

1 yıla yakın bir sürede 46 mühendis ile tamamlanan projede Zafer adında bir otomobil ortaya çıktı.

ETOX Logo

Ertex Oto firması sahibi Erkan Malkoç’un Türkiye’de düzenlenen otomobil fuarlarındaki bir izlenimi bu otomobili üretmenin temelini attı.

Nasıl mı? Türkiye’deki fuarlara üst sınıf üreticilerden 3-5 tanesi otomobillerini getiriyor. Ancak sadece müşteri kitleleri ve isim yapmış kişiler bu araçları inceleyebiliyorlar. Bu lüx otomobil üreticisi dediğimiz firma yetkilileri biletini alıp fuara katılan diğer kişileri ise sanki 2. sınıfmış gibi değerlendiriyorlar. Bu duruma kim olsa sinirlenmez ki? (Lüx otoları inceleyebilenler hariç tabi).

Erkan Malkoç Ertex Oto’nun tecrübesiyle bu aracı üretmek için harekere geçti. 1 yıla yakın bir sürede 46 mühendis ile tamamlanan projede Zafer adında bir otomobil ortaya çıktı. Dünyadan ortaklık teklifleri alan Etox Zafer için Erkan Malkoç bunları pek değerlendirmeye almıyor.

Tanıtımı Zafer Bayramında Yapılacak.

Projeyi “Türk otomotiv sanayinin bir zaferi’ olarak tanımlayan Erkan Malkoç aracın tanıtımını da 30 Ağustos Zafer Bayramında yapılacağını belirtti

3 Farklı Motor Seçeneği Bulunuyor.

Gerek çizgileri, gerek kullanım özellikleri ve gerek motor çeşitliliğiyle anlatan Etox’un, 125 beygir (hp) gücünde 1500 cc hacminde dizel motor kullanılan standart modelinin yanı sıra 220 hp güç üretebilen 3000 cc dizel ve daha fazla performans isteyenler için de 272 hp güç üretebilen özel bir V6 benzinli motor seçenekleri bulunuyor.

Fiyatlar Seri Üretimden Sonra Kesinleşecek.

Seri üretime henüz geçilmediğinden araç fiyatları netlik kazanmadı. Ancak 100 ile 150 bin YTL arasında oynayacağı tahmin ediliyor.

“Made in Turkey” Yazan İlk Otomobil.

Türk otomobil tarihinde Devrim ve İmza isimleriyle iki proje daha vardı. Ancak bunların “Tip Onay Belgesi” almamasından dolayı ilk “Made in Turkey” yazan otomobil Etox Zafer.

“Yerli Motor” da Üretilecek.

İlk etapta Avrupa’dan ithal edilen motorlar ile üretilecek olan Etox, taşların yerine oturmasıyla birlikte Türk malı motorlar ile de yürür vaziyete geçecek.

http://www.etox.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.