• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 24, 2018 CUMARTESİ
 

Termal kameralar Türkiye’de üretilecek

27 Tem
2007
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (25 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,56)
Loading...

Askeri operasyonlarda, terörist takibinde hayati önem taşayan termal kameralar ve gece görüş dürbünleri yakın zamanda baştan aşağı Türkiye’de üretilecek. Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK ve ODTÜ’nün ortaklaşa sürdürdüğü “Kızılötesi Termal Sensör Projesi”nde termal kamera sensörü yapmayı başardı.

Gece operasyonlarında askerin gözü kulağı olan ısıya duyarlı, termal kameralar artık tamamen Türkiye’de üretilecek. Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜBİTAK’ın desteklediği Kızılötesi Termal Sensör Projesi’nde önemli gelişmeler kaydedildi. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, “10 yıla yakındır çabalıyoruz ve şu anda dünyada üretilen en hassas sensörlerin düzeyine geldik” dedi. Görüş yeteneği, içindeki hassas sensöre bağlı termal kamera şimdiye kadar yurtdışından satın alınıyordu ve görüş seviyesi ve kalitesi de sınırlı oluyordu.

ODTÜ Elektrik Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Beşikçi de, “Teknolojinin kritik olmasından kaynaklanan nedenlerle sadece gelişmiş ülkeler bu teknolojiye hakim. Gerekli güvenlik seviyesi altında koruyorlar” dedi. Ancak Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bilimadamları nanoteknoloji ile dünya standartlarında sensör yapmayı başardı. Yakın zamanda seri üretime geçilecek ve Türkiye’de yapılan sensörlerle gece görüşünde çok daha iyi sonuç alınacak.

Sağlıkta çığır açacak

Termal sensör projesinin bir başka ayağı da ODTÜ mikro elektronik tesislerinde devam ediyor. Burada yüksek teknolojide mikron boyutlu sensörler üretiliyor. ‘MEMS’ adı verilen bu sensörler akıllı füzelerde, helikopterlerde kullanılıyor.

ODTÜ Elektrik Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Akın konuyla ilgili, “Kan hücreleri içinde kanserli bir hücre varsa, bir milyar hücrede bir tanesi bile kanserli olsa bunu anlamak mümkün olacak” dedi.

Uzmanlar termal kameralar ile vücuttaki sıcaklık oranına bakarak kanser teşhisi yapılabileceğini de söylüyor. Yani hassas sensörler sağlık sektöründe de kullanılıyor. Savunma ve sağlık başta olmak üzere birçok alanda kullanılan sensörlerin tamamen Türkiye’de üretilmesi için geri sayım başladı. Seri üretime geçildiğinde özellikle savunma ve sağlık sektörlerinde yurtdışına giden milyonlarca dolar Türkiye’de kalacak.

http://www.cnnturk.com.tr/TURKIYE/haber_detay.asp?PID=318&haberID=380293

Termal kameralar Türkiye’de üretilecek için yorumlar

Avatar

haldun

Ağustos 8, 2007, 12:08

nihayet güzel bir haber.umarım bu cihazı üretenlerin başına birşeyler gelmez.ellerinize,bilginize,yüreğinize sağlık.inşallah daha büyük projelerle devam edilir.

Yorumu oylayın: +1 2 -1 0

Avatar

ekrem duman

Ekim 10, 2007, 19:10

DÜNYADA EN GENÇ NÜFUSA SAHİP BİR MİLLETİZ.BU KONULARA İLGİ DUYARAK İZLİYORUM.NE OLUR DU..SÜREKLİ BU VE BENZERİ TEKNOLOJİK YENİLİKLERLE İLGİLİ(NATİONAL GEOGRAFİC GİBİ)SÜREKLİ YAYIN YAPAN BİR TV KANALINI OLUŞTURABİLSEK TE GENÇ NÜFUSUMUZUN BİLGİLENMESİNİ SAОLAYABİLSEK…O ZAMAN GÖRELİM BU NÜFUSUMUZDA NE CEVHERLER ORTAYA ÇIKACAKTIR.EMEĞžİ OLANLARIN TÜMÜNÜ KUTLUYOR BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

Cenk

Ekim 28, 2007, 05:10

şşşş…çok fazla şey göstermeyelim ele güne:) bizim gençlerden çok Yunan gençleri falan izler mazallah böyle sessiz sessiz iyi işte:)

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

Hilmi TÜRKÖLMEZ

Kasım 22, 2007, 00:11

Teşekkürler ve tebrikler ülkemizin beyin takımları ve beyin takımlarına olanak sağlayanlar. Yüce ülkemizi daha da ileri götürmek için girişimlerinizden dolayı tarihte hep anılacak gelecek nesiller sizlere minnettar olacaktır.

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X