Termal kameralar Türkiye’de üretilecek

yuzde100yerli.com kapak resmi

Askeri operasyonlarda, terörist takibinde hayati önem taşayan termal kameralar ve gece görüş dürbünleri yakın zamanda baştan aşağı Türkiye’de üretilecek. Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK ve ODTÜ’nün ortaklaşa sürdürdüğü “Kızılötesi Termal Sensör Projesi”nde termal kamera sensörü yapmayı başardı.

Gece operasyonlarında askerin gözü kulağı olan ısıya duyarlı, termal kameralar artık tamamen Türkiye’de üretilecek. Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜBİTAK’ın desteklediği Kızılötesi Termal Sensör Projesi’nde önemli gelişmeler kaydedildi. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, “10 yıla yakındır çabalıyoruz ve şu anda dünyada üretilen en hassas sensörlerin düzeyine geldik” dedi. Görüş yeteneği, içindeki hassas sensöre bağlı termal kamera şimdiye kadar yurtdışından satın alınıyordu ve görüş seviyesi ve kalitesi de sınırlı oluyordu.

ODTÜ Elektrik Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Beşikçi de, “Teknolojinin kritik olmasından kaynaklanan nedenlerle sadece gelişmiş ülkeler bu teknolojiye hakim. Gerekli güvenlik seviyesi altında koruyorlar” dedi. Ancak Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bilimadamları nanoteknoloji ile dünya standartlarında sensör yapmayı başardı. Yakın zamanda seri üretime geçilecek ve Türkiye’de yapılan sensörlerle gece görüşünde çok daha iyi sonuç alınacak.

Sağlıkta çığır açacak

Termal sensör projesinin bir başka ayağı da ODTÜ mikro elektronik tesislerinde devam ediyor. Burada yüksek teknolojide mikron boyutlu sensörler üretiliyor. ‘MEMS’ adı verilen bu sensörler akıllı füzelerde, helikopterlerde kullanılıyor.

ODTÜ Elektrik Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Akın konuyla ilgili, “Kan hücreleri içinde kanserli bir hücre varsa, bir milyar hücrede bir tanesi bile kanserli olsa bunu anlamak mümkün olacak” dedi.

Uzmanlar termal kameralar ile vücuttaki sıcaklık oranına bakarak kanser teşhisi yapılabileceğini de söylüyor. Yani hassas sensörler sağlık sektöründe de kullanılıyor. Savunma ve sağlık başta olmak üzere birçok alanda kullanılan sensörlerin tamamen Türkiye’de üretilmesi için geri sayım başladı. Seri üretime geçildiğinde özellikle savunma ve sağlık sektörlerinde yurtdışına giden milyonlarca dolar Türkiye’de kalacak.

http://www.cnnturk.com.tr/TURKIYE/haber_detay.asp?PID=318&haberID=380293

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.