• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 24, 2018 CUMARTESİ
 

Uzay sistemleri entegrasyon ve test merkezi açıldı

21 Mayıs
2015
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

tai-uset-toren

Türkiye’nin ilk, Avrupa ve dünyanın sayılı uydu test tesislerinden biri olan TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi 21 Mayıs 2015 Perşembe günü TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Ankara, Kazan tesislerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Yaklaşık 100 Milyon Avro yatırım maliyeti, Milli Savunma Bakanlığı / Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı / TÜRKSAT A.Ş. tarafından karşılanan USET Merkezi, GÖKTÜRK-1 Projesi kapsamında TUSAŞ yerleşkesinde ve SSM ile Telespazio/İtalya – Thales Alenia Space / Fransa firmaları arasında imzalanan sözleşme kapsamında kurulmuştur. Böylece Türkiye, dünyada az sayıda ülkede bulunan bir tesise sahip olmuş ve TUSAŞ da, uzay sistemleri entegrasyon ve test hizmetleri sağlayan uluslararası bir oyuncu konumuna gelmiştir.

Arazi ve altyapı ihtiyacı Türk Savunma Sanayisinin kurucu ve geliştirici lokomotifi olan Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı şirketlerinden TUSAŞ tarafından karşılanan ve İşletme Hakkı TUSAŞ’a verilen tesisin temeli 29 Ekim 2011 tarihinde atılmıştır. 9,800 m2 kapalı alana ve 3.800 m2 100.000 sınıfı Temiz Odaya sahip olan Merkezde, uyduların fırlatma esnasında ve uzayda görevi boyunca maruz kalacağı; mekanik, ısıl, akustik ve elektromanyetik etkileşim ortamları yaratabilecek ve kalifikasyon testleri gerçekleştirilebilecektir. Böylece uzay koşullarında çalışmak üzere tasarlanmış ve üretilmiş sistemlerin, uzaya fırlatılmadan önce kapsamlı bir doğrulama sürecinden geçirilmesi sağlanacaktır.

Merkezde, beş ton ağırlığa kadar birden çok uydunun, montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri aynı anda yapılabilecek ve tüm bu faaliyetler, TUSAŞ’ın konularında uzman ve yetişmiş teknik ekipleri tarafından gerçekleştirilecektir.

https://www.tai.com.tr/

Uzay sistemleri entegrasyon ve test merkezi açıldı için yorumlar

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X