Vestel’in İHA’sı Karayel Silahlandırıldı

İnsansız Hava Aracı Karayel silahlandırıldı.

Vestel Savunma Sanayi tarafından geliştirilen Türkiye’nin en özgün İnsansız Hava Aracı Vestel Karayel silahlandırıldı.

Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalanan Vestel Karayel 5 bin metreden gerçekleştirdiği MAM-L atışlarında hedefi 12’den vurarak gözlemcilerden tam not aldı.

Vestel Karayel Taktik İHA Sistemi keşif ve gözetleme yapmak amacıyla NATO’nun ‘Sivil Hava Sahasında Uçuşa Elverişlilik’ Standardı STANAG-4671’e göre tasarlanıp, üretilmiş ilk ve tek Taktik İnsansız Hava Aracıdır. Vestel Karayel sistemi, her türlü kontrolsüz kırıma karşı koruma sağlayan özgün 3’lü yedekli dağınık aviyonik mimariye sahiptir. Bu özelliğiyle Vestel, dünya genelinde şimdiye kadar sadece insanlı havacılıkta kullanılan sistematik hata emniyetini Vestel Karayel ile birlikte ilk kez bir insansız hava aracına taşımıştır. Hava aracı kompozit yapısı üzerinde bulunan alüminyum ağ örgüsü sayesinde, yıldırım koruma özelliğine sahiptir. Buzlanma şartları ile karşı karşıya kalındığı durumlarda bunu otomatik olarak tespit edip faaliyete geçen ‘Buz Giderme Sistemi’ kullanılmaktadır. Bu özelliğiyle Karayel, her türlü hava koşullarına karşı dayanıklılık gösterip, çetin hava koşullarında üstün performans sergilemektedir. Havadan keşif ve gözetleme yapmak amacıyla taşıdığı kamera sistemi ile hedefi tespit ve teşhis edip üzerindeki işaretleyici sistemler ile lazer güdümlü mühimmatları yönlendirme kabiliyetine sahiptir.

http://www.vestelsavunma.com/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.