Yeni Nesil Eğitim Uçağı Hürkuş Tip Sertifikasını Aldı

HÜRKUŞ'un Tip Sertifikası 18 Ağustos 2016 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) koordinesinde düzenlenen törenle TUSAŞ'a verildi.

TUSAŞ HÜRKUŞ
Fotoğraf: TUSAŞ

Yeni Nesil Eğitim Uçağı HÜRKUŞ’un Tip Sertifikası 18 Ağustos 2016 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) koordinesinde düzenlenen törenle TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’ye verildi.

Törende bir konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Savunma Sanayiinde yıllar önce başlatılan hamlelerin her alanda meyvelerini vermeye başladığını belirterek, %60 olan Savunma Sanayiindeki yerlilik oranının %80’e ulaşması ve niteliğinin artırılması gerektiğini ifade etti. Savunma sanayii projelerinin geliştirilmesi için insan kaynağı ve yeterli ekonomik güce sahip olunduğuna dikkat çeken Bakan Işık, “Hepimizin sorumlu olduğu bir devlet, bir millet var. Çok daha güzel ve büyük işler yapacağız. HÜRKUŞ bizim için iftihar meseledir. Bundan sonrası da Milli Muharip Uçak olacaktır. TUSAŞ ile en iyisini yaparız.” dedi

Ardından kürsüye gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Bugün tarihi bir gün yaşıyor ve bunun gururunu paylaşıyoruz” diyerek, kağıt üzerinde başlayan projenin ete kemiğe bürünen halinin yaşandığını belirtti. HÜRKUŞ’un Tip Sertifikası’nın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kabiliyetiyle ülkemizde verilebilir olmasının ve dünya havacılık otoritelerinin de bunu kabul ediyor olmasının çok önemi bir gösterge olduğuna dikkat çeken Bakan Arslan, “sivil ve askeri uçaklarımızı yapabilmek için bu salonda bulunanlara ve siyasi iradeye inanıyoruz” dedi.

HÜRKUŞ Projesi’nin başlangıcından itibaren desteklerini esirgemeyen eski Milli Savunma Bakanı ve TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül ise törende yaptığı konuşmada “HÜRKUŞ kendi başımıza yaptığımız ilk uçaktır ve bu yaşanılan tarihi bir gündür” dedi. HÜRKUŞ Projesi’nin başlangıç aşamasında yaşananları konuklar ile paylaşan Gönül, “Uçak yapma isteğimiz çok fazla idi. Bu proje başladığı zaman bitirme törenine davet edilmek istediğimi ama bastonla gelmek istemediğimi söylemiştim. Baston olmadan bu mutlu günü görebildim, TUSAŞ’a çok teşekkür ediyorum.” dedi.

HÜRKUŞ, SHGM tarafından sertifiye edilen ilk uçak ve EASA tarafından sertifiye edilen ilk Türk uçağı olma özelliğini taşıyor.

https://www.tai.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.