Yol çizgi boyaları artık daha çevreci ve uzun ömürlü olacak

yuzde100yerli.com kapak resmi

TÜBİTAK, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından kullanılmak üzere pilot üretimi BETEK Boya A.Ş’de gerçekleştirilen yerli, çevreci, uzun ömürlü ve ekonomik yol çizgi boyası geliştirdi.

Proje süresince TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) tarafından laboratuvar ölçekte geliştirilen ve KGM’nin yine laboratuvar ölçekte yapmış olduğu performans testleri sonrası optimize edilen “Su Bazlı ve Solvent Bazlı Yol Çizgi Boyası” üretimi pilot ölçekte proje ortağı Betek Boya A.Ş. tarafından üretildi.

2 yıllık bir çalışmanın ürünü olan yol çizgi boyası, kanserojen özellik taşımıyor ve çevreye zarar vermiyor. AB giriş mevzuatına uygun, düşük maliyetli, uzun ömürlü ve ülke coğrafyasına elverişli özellikler taşıyor. Uzun ömürlü olması nedeniyle iş gücü, hammadde ve ekipman tasarrufu da sağlayacak su bazlı boya ile 13 bin ton boya için yıllık harcama Uzun Ömürlü ve Çevreci Yol Çizgi Boyası Geliştirildi en az 8 milyon lira azalacak.

http://www.tubitak.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.