35 Saat Kesintisiz Uçuşla TEI-PD170 Havacılık Motoru Tarihe Geçti

TEI-PD170, AKSUNGUR İHA ile gerçekleştirdiği kesintisiz 35 saatlik uçuşla rekor kırdı.

TEI PD170 Milli Havacılık Motoru

Türkiye’nin havacılık sektöründe önemli bir başarıya imza attı. TEI tarafından tasarlanan ve üretilen, Türkiye’nin ilk milli turbodizel havacılık motoru TEI-PD170, TUSAŞ’ın AKSUNGUR İHA’sıyla gerçekleştirdiği kesintisiz 35 saatlik uçuşuyla birlikte, milli bir havacılık motoru ile ulaşılan en uzun uçuş süresi rekorunu kırdı.

Bu rekor, TEI-PD170 motorunun yüksek performansını ve güvenilirliğini kanıtladı. TEI-PD170 motoru, AKSUNGUR ile önceki uçuşlarında da başarılı sonuçlar elde etmişti. Motor, 30 bin feet irtifayı geçerek bu alanda da bir rekor kırmıştı. Ayrıca, motorun yakıt verimliliği, düşük emisyonu ve sessiz çalışması gibi özellikleri de dikkat çekiyor.

TEİ PD170 Milli Havacılık Motoru

TEI-PD170 motoru, Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayisinin gelişimine katkı sağlamakla kalmayıp, sivil havacılık sektörüne de yeni fırsatlar sunuyor. Motorun, çeşitli hava araçlarına entegre edilmesi planlanıyor. TEI-PD170 motoru, Türkiye’nin havacılık alanındaki bağımsızlığını ve rekabet gücünü artırma hedefine önemli bir adım olarak görülüyor.

PD170, Türkiye’nin ilk milli turbodizel havacılık motorudur. TEI tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. Özellikle ANKA gibi orta irtifa uzun menzilli (MALE) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilmiştir. 172 HP (± 2) güç üretebilir. Rakiplerine göre daha yüksek irtifa kabiliyeti ve düşük yakıt tüketimi ile öne çıkar. İki kademeli seri turboşarj sistemi vardır. JP-8 veya Jet-A1 yakıtı ile çalışabilir. Kuru ağırlığı 162 kg’dır. Tam Otorite Dijital Motor Kontrolü (FADEC) ve yazılımı TEI tarafından geliştirilmiştir. Sivil havacılık standartlarına göre geliştirilen motor, 45.000 ft. servis tavanına sahiptir. 8000 saatlik kalibrasyon ve test faaliyetlerinin sonunda seri üretim aşamasına geçen motor, ilk uçuşunu 27 Aralık 2018’de ANKA platformuyla gerçekleştirmiş, 2021’de AKSUNGUR ile uçuşlarına devam etmiştir.

https://tei.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.