Ambargolardan Sonra Gelen Başarı: ASELSAN Güdüm Kitleri ve ASELFLIR-500 Sistemi Dünya Pazarında

ASELSAN, güdüm kitleri ve ASELFLIR-500 Sistemi’nin ihracatı için toplamda 35.130.000 ABD Doları değerinde üç ayrı yurt dışı satış sözleşmesi imzaladı.

ASELFLIR-500, Bayraktar TB3

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii şirketlerinden ASELSAN, uluslararası savunma pazarında önemli bir başarıya imza attı. Şirket, güdüm kitleri ve ASELFLIR-500 Sistemi’nin uluslararası son kullanıcılara ihracatı için toplamda 35.130.000 ABD Doları değerinde üç ayrı yurt dışı satış sözleşmesi imzaladığını KAP’a bildirdi.

Bu anlaşmalar, ASELSAN’ın küresel savunma pazarındaki etkinliğini ve rekabet gücünü artırma yolunda atılmış stratejik adımlar olarak değerlendiriliyor.

Güdüm kitleri ve ASELFLIR-500 Sistemi, Türk İnsansız Hava Araçları (İHA) için kritik öneme sahip bileşenler arasında yer alıyor. Bu sistemler, İHA’ların hedeflerini daha doğru bir şekilde tespit etmesine ve izlemesine olanak tanıyarak, operasyonel başarıyı artırıyor.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol’un konuyla ilgili olarak X platformundan yaptığı paylaşım ise büyük beğeni aldı, işte o paylaşım: “Çeşitli bahanelerle, örtülü ve açık ambargolarla ülkemize vermedikleri teknolojileri geliştirdik, seri üretimine geçtik, kahraman ordumuza kazandırdık ve ilk ihracat sözleşmelerini imzaladık. Kendi sınıfının en üst teknolojilerine sahip olan ASELFLIR-500’ün ve GÖZDE Güdüm Kiti’nin ilk ihracat sözleşmelerini imzalamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. ASELSAN mühendisliğine güvenen tüm kullanıcılarımıza teşekkür ederiz.”

Bu ihracat sözleşmeleri, aynı zamanda Türkiye’nin savunma sanayisindeki yerli üretim kapasitesini artırma yolundaki kararlılığını da ortaya koyuyor. ASELSAN, bu ihracatlarla birlikte, Türk savunma sanayisinin dünya genelindeki varlığını ve etkisini güçlendiriyor.

Gözde Güdüm Kiti’nin özellikleri

GÖZDE Güdüm Kiti, MK-82 genel maksat bombalarını ANS, KKS ve Lazer Arayıcı Başlık (LAB) ile donatılmış akıllı silah sistemine dönüştüren bir sistemdir. GÖZDE, tüm hava koşullarında, gece ve gündüz görev yapabilme özelliği ile dikkat çekiyor. Modüler Lazer Arayıcı Başlık ile hassas vuruş kabiliyetine sahip olan bu sistem, seçilebilir güdüm modları sayesinde farklı operasyonel ihtiyaçlara cevap verebiliyor. Lazer güdümü ile hareketli hedeflere karşı yüksek etkinlik gösteren GÖZDE, 50+ km/saat hızlı hareketli hedeflere angajman imkanı sunuyor ve F-4 ve F-16 savaş uçaklarından atıldığında 28+ km menzile ulaşabiliyor.

ASELFLIR 500 Özellikleri

ASELFLIR-500, sabit kanatlı ve döner kanatlı hava platformları için geliştirilmiş yüksek performanslı bir elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemidir. Sistem, 3-5 mikrometre Yüksek Çözünürlüklü Kızılötesi Kamera, Yüksek Çözünürlüklü Gündüz Görüş Kamerası, Yüksek Çözünürlüklü SWIR Kamera, Lazer Hedef İşaretleme Birimi, Lazer Mesafe Ölçme Birimi, Lazer Nokta Takibi ve Lazer Noktalama özelliklerine sahiptir. ASELFLIR-500, 220 mm çapında giriş aynalı ortak optik açıklık, tek bir “Hatta Değiştirilebilir Birim”, üstün menzil performansı ve tümüyle sayısal video işleme hattı gibi özelliklerle donatılmıştır. Bu sistem, çok düşük sıcaklıklarda çalışabilme, çoklu hedef takibi ve hassas hedef konumu belirleme gibi ileri teknolojileri de içermektedir.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.