İMECE Uydusuna Yeni Görev: ISS Uzay İstasyonu Yerli Kamera Teknolojisiyle Görüntülendi

İMECE uydusu, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (ISS) fotoğraflayarak yeni bir başarıya imza attı.

Tübitak Uzay İMECE uydusu ISS görüntüleme görevi

Türkiye’nin uzay alanındaki yeteneklerini sergileyen İMECE uydusu, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (ISS) fotoğraflayarak yeni bir başarıya imza attı.

Türkiye’nin metre altı ilk uydusu olan İMECE’ye Tübitak tarafından alışılmışın dışında bir görev verildi. Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın 21 gün boyunca çeşitli deneyler yürüttüğü ISS’nin görüntülerini yakalayan İMECE, bu görevi yerli ve milli teknoloji kullanarak gerçekleştirdi.

Yüksek hızda hareket eden uydu, farklı bir yörüngede ve çok daha yüksek bir hızla ilerleyen başka bir uzay aracını başarıyla fotoğrafladı. Bu görev, Türkiye’nin yazılım, donanım ve algoritmalar geliştirme kapasitesini gösteriyor.

İMECE Uydusunun Özellikleri ve Proje Geçmişi

BiLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2 tecrübesiyle metrealtı uydularda kullanılabilecek uydu alt sistemlerinin ülke içerisinde geliştirilmesi için gereken alt yapının oluşturulması amacıyla Yatırım Programı destekli “İMECE Uydu Alt Sistemleri Geliştirme Projesi” başlatıldı.

Bu kapsamda geliştirilecek olan Metre Altı Çözünürlüklü Elektro Optik Uydu Kamerası, Haberleşme Sistemi, Yıldız İzler, Güneş Algılayıcı, Elektrikli İtki Sistemi, Tepki Tekeri, Faydalı Yük Veri Kayıt Sıkıştırma Formatlama Birimi ve Yeni Nesil Uçuş Bilgisayarı’nın yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydularında kullanılmasıyla uzay tarihçesi kazandırılması ve ekonomik değere dönüştürülmesi hedeflendi.

TÜBİTAK 1007 Programı kapsamında desteklenen İMECE Uydu Projesi, 2017 yılında başlamış olup, 15 Nisan 2023 tarihinde yörüngesine fırlatılmıştır. İMECE Uydusu sayesinde Türkiye kendi elektro-optik kamerası ile metrealtı çözünürlüklü görüntüler elde edebilmektedir.

Faydalı yük Kamera 
ÇözünürlükPAN 0.99 m – MSI 3.96 m
Görüntü Alanı (1 Kare)16km X 16km
Kütle~700 kg
Yörünge~700 km Güneşe Eş Zamanlı
Tasarım Ömrü5 Yıl

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.