Aselsan AKKOR, Türk zırhlılarını tank savar tehditlerinden koruyacak

Aselsan, Yeni ALTAY tankının ana koruma sistemi Aktif Koruma Sistemi AKKOR'un test görüntülerini paylaştı.

Aselsan, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından test ve kalifikasyon faaliyetleri devam eden Yeni ALTAY tankının ana koruma sistemi olarak yer alan özgün bir sistem olan Aktif Koruma Sistemi AKKOR’un test görüntülerini paylaştı.

Aselsan, 2008 yılında öz kaynakları ile geliştirmeye başladığı AKKOR sistemi için 2010 yılında Savunma Sanayisi Müsteşarlığı ile bir sözleşme imzaladı ve üretim ve geliştirme faaliyetlerine başladı. Şimdi ise AKKOR sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından test ve kalifikasyon faaliyetleri için kullanılıyor.

AKKOR, 360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturacak ve yüksek teknoloji radarı sayesinde üzerine gelen roket veya tank savar füzesini çok kısa sürede algılayabilecek. Sensörler sayesinde yaklaşmakta olan tanksavar tehdidini imha etmek için en uygun süreyi hesaplayarak tehdidin en yakın olduğu anda patlayarak tehdidi etkisiz hale getiren yüksek teknoloji ürünü. AKKOR sistemi genel olarak 3 parçadan oluşmakta, mühimmat lançer sistemi, tehdit algılayıcı radarlar ve karar destek bilgisayarı.

AKKOR sistemi, Türk savunma sanayisinde geliştirilen yüksek teknoloji içeren yerli ve özgün bir ürün olmasıyla önem taşıyor. Türkiye Aktif Koruma Sistemi üretebilen ve bunu bir platforma entegre ederek çalışmasını sağlayabilen dünyada üç ülkeden biri olarak yer almakta.

https://aselsan.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.