Baykar AKINCI SİHA, Dünyada İlk Kez Bir Seyir Füzesi ‘Çakır’ Atışı Gerçekleştirdi

AKINCI SİHA, Çakır Seyir füzesi ile hedefi tam isabetle vurdu.

Baykar Savunma, Türkiye’de geliştirilen insansız hava aracı (SİHA) teknolojilerine yaptığı yeniliklerle dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Şirketin son yeniliği, dünyada bir ilki temsil ediyor. Baykar AKINCI SİHA’dan Roketsan tarafından geliştirilen Çakır Seyir füzesi atıldı ve hedefi tam isabetle vurdu.

Çakır, su üstü hedefler, kıyıya yakın kara ve su üstü hedefleri, stratejik kara hedefleri, alan hedefleri ve mağaralar gibi hedeflere karşı geniş bir operasyonel seçenek sunuyor. 150 kilometrenin üzerinde menzile sahip olan Kale Arge tarafından geliştirilen yerli ve milli KTJ-1750 turbo-jet motora sahip. Tasarımı sayesinde görev planlama esnasında tanımlanan üç boyutlu dönüş noktalarını içeren görevleri kolaylıkla icra edebiliyor.

Çakır, hedef üzerinde vuruş noktası seçimi ve özgün harp başlığı ile yüksek imha kabiliyeti sunuyor. Gelişmiş ara safha ve terminal güdüm sistemleri sayesinde hedeflerine tüm hava koşullarında yüksek hassasiyetle angajman sağlayabiliyor. Ağ tabanlı veri-bağı sayesinde hedefe ilerlerken kullanıcı seçimine bağlı olarak, hedef değiştirme ve görev iptaline de olanak sağlıyor. Çoklu taşımaya imkân veren tasarımı ve sürü konseptinde görev icra yeteneği sayesinde, düşmanın savunma sistemlerinin aşılması kolaylaşıyor.

Çakır’ın en dikkat çeken özellikleri arasında platformda çoklu taşımaya imkân veren tasarımı ve sürü konseptinde görev icra yeteneği geliyor. Çok sayıda mühimmatla koordineli taarruz imkânı veren sürü konsepti ile bir ya da birden fazla hedefte yüksek etkinlik sağlanıyor. Radar soğurucu özellikli özgün gövde tasarımı sayesinde ÇAKIR yüksek beka kabiliyeti sunuyor. Deniz üzerinde su sathına çok yakın uçuş, kara üzerinde ise arazi maskeleme kabiliyetlerine ek olarak radar soğurucu gövde yapısı ile düşman hava savunma sistemleri tarafından tespit edilebilirliğini asgari seviyeye indiriyor.

Roketsan tarafından öz kaynakları ile başlatılan yerli ve milli seyir füzesi Çakır’ın tasarım çalışmaları devam ediyor. İlk test atışı 2022 yılında, platform entegrasyonu ise 2023 yılı içerisinde hedefleniyor.

https://www.roketsan.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.