İstanbul Metro A.Ş, 5. Nesil Yerli Tramvay TRAM34 Projesinin Üretimine Başlıyor

İstanbul Metro A.Ş 34 adet 5. nesil tramvayın üretimine başlıyor.

İstanbul Metro A.Ş, yerli tramvay TRAM34’ü üretmeye başlıyor. Bugün gerçekleştirilen imza töreniyle birlikte 34 adet 5. nesil tramvayın üretimine start verildi.

İmza töreni aynı zamanda, Metro İstanbul Ar-Ge merkezinin açılışına da ev sahipliği yaptı.

TRAM34, tamamen yerli bir üretim olup, Türk mühendisler tarafından 34 yıllık Metro İstanbul tecrübesinin tescilli Ar-Ge merkezinin çatısı altında geliştirildi ve üretilecek. Araçların tasarım tescili de, AR-GE merkezinde çıkan tüm patentler de yine Ar-Ge merkezine ait olacak. Bu nedenle TRAM34, bir milli teknoloji ürünü olarak nitelendiriliyor.

TRAM34’ler, tasarım aşamasında oturanın da ayakta yolculuk edenin de, hem engellinin hem de bisikletiyle tramvaya binenin de konforu düşünülerek tasarlandı. Araçlar, modern ve çevreci teknolojilerle donatılmış olup, İstanbul’un ulaşım sorunlarına katkıda bulunacak. Yerli teknolojik gelişmelere yatırım yaparak Türkiye’nin inovasyon potansiyelini artırmak amacıyla kurulan İstanbul Metro A.Ş’nin Ar-Ge merkezinin açılışı, bu çabaların bir örneği olarak değerlendiriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, TRAM34’ün tanıtımı sırasında yaptığı konuşmada, “TRAM34, tamamen yerli bir üretimdir ve Türk mühendislerinin emekleriyle hayata geçirildi. Tasarım tescili ve AR-GE merkezinde çıkan tüm patentler vatandaşlarımıza ait. Bu nedenle TRAM34, bir milli teknoloji ürünü olarak karşımıza çıkıyor” ifadelerini kullandı.

https://www.metro.istanbul


Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.