ASELSAN, KUANTAL Laboratuvarı’nda Kuantum Devreleri Üretti

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, Kuantum Araştırma Laboratuvarı KUANTAL’da ilk kuantum entegre devrelerini ürettiklerini duyurdu.

Kuantum Elektonik

ASELSAN, kuantum teknolojileri alanında önemli bir başarıya imza attı. ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, Kuantum Araştırma Laboratuvarı KUANTAL’da ilk kuantum entegre devrelerini ürettiklerini duyurdu.

Akyol, X platformundan yaptığı paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Araştırma Laboratuvarımız KUANTAL’da ilk kuantum entegre devreleri ürettik. Kuantum araştırmalarımız, mevcut ürünlerdeki sensör ve cihazlara yüksek teknolojiler katacak. Ülkemizin kuantum teknolojilerindeki bilgi birikimini milli sistemlere dönüştüreceğiz.”

Kuantum Entegre Devreleri Nedir?

Kuantum entegre devreleri, klasik elektronik devrelerden çok daha küçük ve hızlı çalışabilen devrelerdir.

Kuantum entegre devreleri, kuantum devrelerinin yarı iletken malzemeler üzerine entegre edilmiş halidir. Kuantum entegre devreleri, kuantum bilgisayarlar, kuantum haberleşme, kuantum sensörler ve kuantum kriptoloji gibi alanlarda kullanılmaktadır. Kuantum entegre devreleri, klasik entegre devrelerden farklı olarak, kübitlerin süperpozisyon ve dolaşıklık gibi kuantum özelliklerinden yararlanarak çok daha hızlı ve verimli bir şekilde işlem yapabilmektedir. Kuantum entegre devreleri, kuantum teknolojilerinin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.

ASELSAN Kuantum Teknolojileri Alanındaki Çalışmalarını Nerede Yürütüyor?

ASELSAN, kuantum teknolojileri alanındaki çalışmalarını, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) yerleşkesinde kurulan KUANTAL Laboratuvarı’nda yürütmektedir. Laboratuvarda, Türkiye’nin kuantum teknolojilerindeki bilgi birikimi ve teknoloji hazırlık seviyesi artırılarak, yerli ve milli sistemlere dönüştürülmesi amaçlanmaktadır.

ASELSAN, 1975 yılında kurulan, Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi şirketlerinden biridir. Haberleşme, radar, elektronik harp, savunma sistemleri, ulaşım, güvenlik, enerji, otomasyon ve sağlık sistemleri gibi alanlarda faaliyet göstermektedir. ASELSAN, 2021 yılında 15,6 milyar TL ciro ve 2,9 milyar TL net kar elde etmiştir.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.