Pardus 18 Yaşında! İşte Yerli İşletim Sisteminin Başarı Hikayesi

Türkiye’nin yerli işletim sistemi Pardus, 18. yaşını kutluyor.

Pardus Logo

Türkiye’nin yerli işletim sistemi Pardus, 18. yaşını dolu dolu bir yılın ardından kutluyor. Pardus’un geliştiricisi TÜBİTAK ULAKBİM, 2023 yılında pek çok etkinlik, iş birliği ve yenilik gerçekleştirdi.

Pardus, teknoloji tutkunu gençlerle TEKNOFEST ve bilim festivallerinde buluştu. Pardus Açık Kaynak Günleri ve Mustafa Akgül Özgür Yazılım Kampları ile bilgi ve deneyim paylaşımı sağladı.

Pardus, “Ay Yıldız” kod adlı 23. sürümü ile kullanıcılarına en güncel teknolojiyi sunarken, Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak “100. Yıl Özel Anı Sürümü”nü de yayınladı.

Pardus, 2024 yılında da gönüllülerinin desteği ile hedeflerine ulaşmayı planlıyor. Pardus’un 18. doğum günü kutlu olsun.

Türkiye’nin ilk Milli İşletim Sistemi Pardus’un Tarihçesi?

Pardus, Türkiye’nin yerli işletim sistemi olarak TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımıdır. Pardus adı, Anadolu parsının bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana’dan gelmektedir. Pardus, özgür, güvenli, hızlı, kolay kurulabilen ve kullanılabilen bir işletim sistemidir. İlk kararlı sürümü olan Pardus 1.0’ı 27 Aralık 2005’te yayınladı. O günden beri 5 ana sürüm ve 9 ara sürüm çıkardı. Pardus’un en güncel sürümü 23.0 “Ay Yıldız” kod adlı sürümdür. Pardus’u ücretsiz olarak resmi web sitesinden indirebilirsiniz.

Pardus Tarihçe 2023
pardus.org.tr

Pardus, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Linux, açık kaynaklı bir çekirdek (kernel) olarak bilinir. Pardus, en son sürümünde Linux kernelinin 5.10.0-8 sürümünü kullanmaktadır.

Pardus’un en son dağıtımı olan Pardus 23.0 “Ay Yıldız” hakkında teknik bilgiler şunlardır: Pardus, Debian GNU/Linux’un “Bullseye” kod adlı sürümünü temel almaktadır. Xfce, GNOME ve KDE Plasma olmak üzere üç farklı masaüstü ortamı sunmaktadır. LibreOffice, Firefox, Thunderbird, VLC, GIMP gibi pek çok popüler ve güncel uygulamayı içermektedir. Pardus Mağaza, Pardus Hakkında, Pardus Hoşgeldin, Pardus Başlangıç Onarma gibi özgün uygulamalarla kullanıcı deneyimini arttırmaktadır. UEFI, Secure Boot, LVM, disk şifreleme, otomatik güncelleme gibi özellikleri desteklemektedir.

Pardus İşletim Sisteminin Avantajları Nelerdir?

  • Pardus, tamamen ücretsizdir. Hem işletim sistemi hem de içerdiği uygulamalar için herhangi bir lisans ücreti ödemenize gerek yoktur.
  • Pardus, açık kaynaklıdır. Bu, Pardus’un kodlarının herkes tarafından görüntülenebileceği, değiştirilebileceği ve geliştirilebileceği anlamına gelir.
  • Pardus, güvenlidir. Pardus, Linux tabanlı olduğu için virüs, trojan, fidye yazılımı gibi kötü amaçlı yazılımlara karşı çok daha dayanıklıdır.
  • Pardus, hızlıdır. Pardus, düşük sistem gereksinimleri ile çalışabilir ve bilgisayarınızın performansını arttırabilir.
  • Pardus, kolaydır. Pardus, kurulumu ve kullanımı çok basit olan bir işletim sistemidir. Pardus, Türkçe ve İngilizce dil desteği sunar ve ilk kez bilgisayar kullanan bir kişi bile rahatça öğrenebilir.

https://www.pardus.org.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.