Karsan’dan Japonya’ya Tarihi Çıkartma: Sağdan Direksiyonlu Elektrikli Minibüs e-JEST Lansmanı Yapıldı

Karsan, Japonya’da elektrikli minibüs modeli e-JEST’i tanıttı.

Karsan e-Jest Japonya Lansmanı
karsan.com

Türk otomotiv markası Karsan, Avrupa ve Kuzey Amerika’nın ardından şimdi de Japonya’da elektrikli minibüs modeli e-JEST’i tanıttı.

Karsan, tarihindeki ilk sağdan direksiyonlu aracı olan e-JEST modelini, Japonya’da Türk Büyükelçiliği’nde düzenlenen bir törenle tanıttı. Karsan, bu pazarda distribütörü Altech firmasıyla işbirliği yaparak faaliyetlerine başladı.

Karsan CEO’su Okan Baş, Japonya’nın otomobil ülkesi olarak bilindiğini ve Türk markası olarak bu pazarda yer almaktan büyük gurur duyduklarını söyledi. Baş, “Avrupa’daki başarılarımız ve Kuzey Amerika pazarında büyük bir hızla genişlettiğimiz araç parkımızın yanına şimdi de Japonya pazarını ekliyoruz. ‘Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde’ olma vizyonumuz ile dünyada toplu ulaşımı dönüştürüyoruz. Bu yılı 22 ülkede 1000 adet elektrikli araca ulaşarak kapatmayı bekliyoruz. Bu lansmanla birlikte Karsan olarak Japonya’nın ilk elektrikli Avrupa markası olduk. Ayrıca Kanada’dan Japonya’ya kadar çok geniş bir coğrafyada hizmet verir hale geldik. Japonya pazarında da önümüzdeki sene 100 adetlik satışa ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Karsan’ın Japonya pazarındaki distribütörü olan Altech firmasının CEO’su Toshishige Ikeya ise, “Bu, ALTECH’in elektrikli otobüs çözümüyle otomobil endüstrisine girme konusundaki ilk deneyimi olmasına rağmen, zorluklara göğüs germe ruhumuzun bizi başarıya götüreceğine inanıyoruz. Elektrikli otobüs işimizin gelecekte şirketimizin ana itici gücü olacağına inanıyoruz. Bu doğrultuda Karsan ile iş birliğimiz başarımızın anahtarı olacağını düşünüyoruz. Karsan ile değerli ortaklığımızı sürdürmeyi ve Japonya’daki elektrikli otobüs pazarını geliştirmek için uzun yıllar birlikte çalışmayı umuyoruz.” diye konuştu.

Sağdan Direksiyonlu Karsan e-JEST’in Özellikleri Neler?

Karsan e-JEST, BMW elektrik altyapısına sahip 6 metrelik bir elektrikli şehir minibüsü. 22 kişilik yolcu kapasitesine, 210 kilometre menzile, 135 kW’lik elektrik motoruna ve 88 kWh batarya kapasitesine sahip olan araç, hızlı şarj ile 1 saatte, ev tipi gece şarjı ile 4 saatte şarj olabiliyor. Ayrıca enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryalar yüzde 25 oranında kendi kendini de şarj edebiliyor. Yüksek manevra kabiliyeti, geniş iç mekanı, dinamik tasarımı ve rakiplerini geride bırakan benzersiz tırmanma performansıyla ön plana çıkan Karsan e-JEST, sunduğu sessiz yolculuklarla geleceğe ışık tutuyor. Araç kontrol sistemlerinin yer aldığı 10,1 inçlik dokunmatik ekranı, tamamen dijital gösterge paneli, USB çıkışları ile donatılan ve talebe bağlı olarak Wi-Fi uyumlu altyapı sağlayan Karsan e-JEST’in sağdan direksiyonlu versiyonu, 4 tekerlekte bağımsız süspansiyon sistemiyle yolcularına binek araç konforu sunuyor. ESP’den Hillholder’a kadar aktif ve pasif güvenlik sürüş özelliklerini bir arada sunan e-JEST, Avrupa ve Kuzey Amerika’dan sonra şimdi de Japonya’yı elektriklendiriyor.

https://www.karsan.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.