Bayraktar TB3 SİHA, 14. uçuş testini başarıyla tamamladı

Bayraktar TB3 SİHA'nın TEİ üretimi PD170 yerli motor ile toplam uçuş saati 108 saate ulaştı.

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, 14. uçuş testinde 9 saat havada kalarak performans testini başarıyla gerçekleştirdi. Milli SİHA, toplam uçuş saati 108 saate ulaştı.

Bayraktar TB3 SİHA, 27 Ekim tarihinde ilk uçuşunu yapmış ve ardından art arda sistem tanımlama, sistem performans, irtifa performans ve uzun uçuş testlerinden geçmişti. 20 Aralık tarihinde 32 saat havada kalarak kendi rekorunu kıran Bayraktar TB3, 24 Aralık tarihinde yapılan 14. uçuş testinde de başarılı bir performans sergiledi.

Bayraktar TB3 SİHA, TEİ tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla havalandı. Katlanabilen kanat yapısıyla TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip olan Bayraktar TB3, Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA ile birlikte dünyanın ilk SİHA gemisi olarak adlandırılan TCG Anadolu’nun uçuş güvertesinde de sergilenmişti.

Bayraktar TB3 SİHA, keşif-gözetleme ve istihbarat görevlerinin yanı sıra kanatları altında taşıdığı yerli akıllı mühimmatlarla operasyon icra etme kabiliyetine sahiptir. Görüş hattı haberleşmenin yanı sıra görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olan Bayraktar TB3, çok uzun mesafelerden kumanda edilebilmektedir.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.