ASELSAN ve BAYKAR’dan 17,6 milyon dolarlık dev işbirliği!

ASELSAN, BAYKAR Makina ile yeni bir işbirliğine imza attı.

ASELSAN, BAYKAR, CATS

ASELSAN, Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi şirketlerinden biri olan BAYKAR Makina ile yeni bir işbirliğine imza attı.

Şirketler arasında 17,6 milyon dolarlık Elektro Optik Sistem teslimatlarına yönelik bir sözleşme imzalandı. Bu sözleşme kapsamında ASELSAN, BAYKAR Makina’nın ürettiği milli SİHA’lar için geliştirdiği CATS adlı kamerayı sağlayacak. CATS, Kanada’nın ambargosuna rağmen Karabağ’da Azerbaycan’a destek veren Türkiye’nin milli teknoloji ürünü olarak dikkat çekiyor. CATS, bugüne kadar 12 farklı ülkeye ihraç edildi ve Türkiye’nin savunma sanayi ihracatına katkı sağladı.

CATS Kamera Sistemi Nedir?

CATS, Common Aperture Targeting System adı verilen bir elektro optik sistemdir. ASELSAN tarafından geliştirilen bu sistem, SİHA’ların hedef tespit ve takip yeteneklerini artırmak için tasarlanmıştır. CATS, yüksek çözünürlüklü görüntüleme, gece görüşü, lazer işaretleyici ve lazer mesafe ölçer gibi özelliklere sahiptir. CATS, ayrıca SİHA’ların farklı hava koşullarında ve düşük irtifalarda uçmasına olanak tanır.

https://www.baykartech.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.