TUSAŞ, Malezya’ya Özelleştirilmiş Faydalı Yüklerle ANKA İhraç Ediyor!

TUSAŞ ve Malezya Savunma Bakanlığı ANKA ihracatına yönelik bir anlaşma imzaladı.

TUSAŞ ANKA S

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Malezya Savunma Bakanlığı ile ANKA İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin ihracatına yönelik bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma kapsamında TUSAŞ, Malezya Hava Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan dokuz adet ANKA’nın ilk üçünü farklı faydalı yüklerle donatıp ihraç edecek. Anlaşmanın değeri yaklaşık 100 milyon dolar olarak açıklandı.

Anlaşma, Malezya’nın Langkawi adasındaki Mahsuri Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen 16. Uluslararası Denizcilik ve Havacılık LIMA fuarında imza töreni ile gerçekleşti. TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Cihad Vardan, anlaşmanın hem Türkiye hem de Malezya için hayırlı olmasını diledi.

ANKA, TUSAŞ tarafından özgün olarak yerli ve milli imkanlarla geliştirilen bir Orta İrtifa Uzun Dayanım (MALE) İnsansız Hava Aracı Sistemi’dir. ANKA, keşif, gözetleme, sabit-hareketli hedef tespit, teşhis tanımlama gibi görevlerin yanı sıra 350 kg’a kadar farklı mühimmat ve faydalı yükler taşıyabilmektedir. ANKA, 30 saati aşkın görev süresine sahip olup 30 bin feet irtifada uçabilmektedir. Bugüne kadar 170 bin saatin üstünde uçuş gerçekleştiren ANKA, uluslararası alanda da kendini kanıtlamış bir platformdur.

https://www.tusas.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.