FNSS’den 9 adet ZAHA Teslimatı: Türkiye’nin İlk Yerli Amfibi Aracı

FNSS, DzKK için geliştirilen 9 adet ZAHA'yı teslim etti.

FNSS ZAHA
fnss.com

ZAHA Projesi kapsamında FNSS tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DzKK) için geliştirilen 9 adet Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) teslim edildi.

“ZAHA Araçları Teslim ve Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) Modernizasyon Projesi İmza Programı” T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir’in teşrifleriyle, 26 Mayıs Cuma günü, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS) Gölbaşı tesisinde gerçekleştirildi.

ZAHA, Türkiye’nin ilk ve tek yerli amfibi aracı olup, deniz piyadelerinin güç çarpanıdır. Proje, 7 Mart 2017 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile FNSS arasında imzalanan sözleşme ile başlamıştır. Projenin amacı, DzKK’nın amfibi harekat ihtiyacını karşılamak için yerli ve milli bir araç geliştirmektir. Proje kapsamında toplam 27 adet ZAHA aracı üretilecek ve DzKK’na teslim edilecektir.

ZAHA araçları, Türk Deniz Kuvvetleri’nin amfibi harekat kabiliyetini artırmak ve sahil güvenliğini sağlamak için tasarlanmıştır. ZAHA araçları, su üstünde 7 knot, karada ise 70 km/s hız yapabilmekte ve 21 personel taşıyabilmektedir. Ayrıca, araçlar üzerinde 12.7 mm’lik uzaktan komutalı silah sistemi, 40 mm’lik otomatik bomba atar sistemi, sis bombası atar sistemi ve lazer uyarı alıcısı gibi ileri teknoloji ekipmanları bulunmaktadır.

ZAHA araçlarının motor tipi dizel, transmisyonu otomatik ve muharebe ağırlığı 30 tondur. Araçların uzunluğu 8.3 metre, genişliği 3.3 metre ve yüksekliği 3.8 metredir. Araçlar suda 13 km/s sürat yapabilmektedir. Araçlar %40 yan eğim, %60 dik eğim tırmanabilme, 90 cm dik engel aşabilme ve 2 metre hendek aşabilme kabiliyetlerine sahiptir.

ZAHA Projesi, Türk savunma sanayiinin yerli ve milli üretim kapasitesini gösteren önemli bir başarıdır. Bu araçlar, Türk Deniz Kuvvetleri’nin dünya barışı ve güvenliğinin hizmetinde olacak ve Türkiye’nin deniz gücünü pekiştirecektir.

Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) Modernizasyon Projesi

FNSS, ayrıca Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) Modernizasyon Projesi için Savunma Sanayii Başkanlığı ile sözleşme imzaladı. Proje kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 52 adet GZPT yeni teknoloji alt sistemler ile donatılarak modernize edilecektir.

GZPT Modernizasyon Projesi ile FNSS’nin 2000’li yılların başında Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ettiği ve birçok operasyonda görev yapmış olan GZPT’lerin en az 20 yıl daha yüksek performansla görev yapmasının önünün açılması hedeflenmektedir.

https://www.fnss.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.