Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye Tarihi Destek: TF-X Programı (KAAN) için Açık Genel İhracat Lisansı

Birleşik Kırallık, TF-X Programı uçağı, yani KAAN için Açık Genel İhracat Lisansı’nı onayladı.

Birleşik Kırallık Motor İhracat İzni - KAAN - MMU

Birleşik Krallık, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen TF-X Programı uçağı KAAN için Açık Genel İhracat Lisansı’nı (OGEL) onayladı.

Bu lisans, Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye veya bu lisans kapsamındaki diğer ülkelere, KAAN’ın tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, denemeleri veya testi için gerekli olan mal, yazılım veya teknolojiyi ihraç etmeye veya transfer etmeye izin veriyor.

Birleşik Krallık TF-X KAAN Teknoloji Transferi OGEL

OGEL, Birleşik Krallık Dışişleri, Ticaret ve Kalkınma Bakanlığı (DBT) tarafından verilen bir tür ihracat lisansıdır. Bu lisans, belirli bir alıcı veya varış noktası olmaksızın, belirli bir mal, yazılım veya teknoloji grubu için kullanılabilir. Bu, ihracatçıların veya transfer edenlerin, her seferinde DBT’den ayrı bir lisans başvurusu yapmak yerine, daha hızlı ve kolay bir şekilde ihracat veya transfer yapmalarını sağlar.

TF-X Programı, TUSAŞ’ın Türkiye’nin ilk yerli ve milli savaş uçağını üretmek için başlattığı Milli Muharip Uçak projesidir. KAAN, TF-X Programı’nın sonucunda ortaya çıkan beşinci nesil, çift motorlu, çok rollü bir savaş uçağıdır. KAAN, Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. KAAN’ın ilk test uçuşunun bu yılın sonunda, seri üretiminin ise 2032 yılında başlaması planlanmaktadır.

Birleşik Krallık, TF-X Programı’na destek veren önemli ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Daha önceden KAAN’ın motoru için Rolls-Royce ile TUSAŞ arasında bir ortaklık anlaşması imzalanmış ve duyurulmuştu. Ayrıca, Birleşik Krallık, KAAN’ın tasarımı ve geliştirilmesi için TUSAŞ’a danışmanlık ve mühendislik hizmetleri sağlamakta. Birleşik Krallık ve Türkiye arasında KAAN’ın başarılı olmasını sağlayacak bu ilişki, Birleşik Krallık’ın Türkiye ile olan stratejik ortaklığını güçlendirmesine ve bölgesel güvenliğin artırılmasına katkı sağlayacaktır.

OGEL’in verilmesi, Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin ve savunma işbirliğinin bir göstergesi olarak görülmelidir. Bu lisans, KAAN’ın gelişimini hızlandırmak ve Türkiye’nin savunma sanayisindeki yerli ve milli kapasitesini artırmak için önemli bir adım. Bu lisans, aynı zamanda, Birleşik Krallık’ın, Türkiye’nin NATO müttefiki olarak birliğin önemli ülkelerinden biri olarak görüldüğünün de ispatı olarak ele alınabilir.

KAAN projesinin geleceği için önemli olan bu gelişmeye yuzde100yerli.com olarak sevindik fakat bu gelişmenin Türkiye’nin kendi turbo fan motorunu geliştirmesi yönündeki çalışmaları yavaşlatmamasını veya herhangi bir iptale sebebiyet vermemesini umuyoruz.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.