Duyarsız Patlayıcı Üretim ve Dolum Tesisi Açıldı

yuzde100yerli.com kapak resmi

dupat-acilis

TÜBİTAK SAGE tarafından gerçekleştirilen “Duyarsız Patlayıcı Üretim ve Dolum Tesisi” Kırıkkale’de törenle hizmete açıldı.

Patlayıcı Üretim ve Dolum Tesisi (DUPAT) Türk silah sanayinin özgün silahlarını geliştirirken yerlilik oranını arttırılması konusunda önemli bir adım olarak görülüyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Duyarsız Patlayıcı Üretim ve Dolum Tesisi (DUPAT) Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, üretimde “yerli”, “yenilikçi” ve “yeşil üretim” olmak üzere 3 temel öncelikleri bulunduğunu, söz konusu tesisin bu öncelikleri karşıladığını söyledi.

Savunma sektöründe küresel çapta çok büyük rekabet yaşandığına işaret eden Işık, “Bu sektör birkaç açıdan diğerlerinden farklı. Bu sektör diğer bütün sektörleri de geliştirme kabiliyetine sahip öncül sektör. Savunma sanayisi her açıdan son derece önemli. Sadece yurt savunması açısından değil, bilim açısından da son derece kritik sektör” diye konuştu.

http://www.tubitak.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.