EMO-Genç’ten Türk malı hidrojenli otomobil

yuzde100yerli.com kapak resmi

emo-genc-hidrojenli-otomobil

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Elektrik Mühendisleri Odası’nın öğrenci komisyonu EMO-Genç’in TÜBİTAK’ın düzenlediği “Hidromobil’07” yarışı için ürettiği otomobil, elektrikli motoruyla 270 gram hidrojen harcayarak, 100 kilometre yol gidiyor.

Saatte maksimum 60 km hıza ulaşan otomobilin 98 bin 500 YTL’lik maliyeti sponsorlar tarafından karşılandı. Ankara’da 24 Temmuz’da düzenlenecek yarışma için Perpa Ticaret Merkezi’nden deneme sürüşü yapan EMO-Genç İstanbul ekibi, bir yıl önce Hidromobil yarışması için İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nden 80 öğrenciyle tasarıma başladı. Ancak gece gündüz süren çalışmalar karşısında pes edenler sonrası ekipte 16 öğrenci kaldı. Tek kişilik tasarlanan ama öğrencilerin “Opsiyonlu genişletilirse iki kişilik de olabilir” dediği yaklaşık 150 kilo ağırlığındaki EMO adı verilen otomobilde far, sinyal, direksiyon gibi günlük hayatta kullanılan otomobillerde yer alan tüm teknik ekipman yer alıyor. Sürücünün ayak ucunda iki adet de yangın tüpü bulunuyor. Ekip danışmanı İTÜ Makina Fakültesi’nden Dr. Ahu Ece Hartavi EMO’yla yarışma nedeniyle sınırlı hız yapıldığını belirterek, “Enerji kaynağını açarsanız elektrik motoru kullanıldığı için hız sınırı problem olmuyor. Bugünkü geleneksel benzin ve dizel motorların verimleri en çok yüzde 35 iken, hidrojenle çalışan araçlarda bu rakam yüzde 60’lara çıkıyor” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/6947156.asp?gid=196

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.