• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 22, 2018 PERŞEMBE
 

EMO-Genç’ten Türk malı hidrojenli otomobil

24 Tem
2007
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (17 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,59)
Loading...

emo-genc-hidrojenli-otomobil

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Elektrik Mühendisleri Odası’nın öğrenci komisyonu EMO-Genç’in TÜBİTAK’ın düzenlediği “Hidromobil’07” yarışı için ürettiği otomobil, elektrikli motoruyla 270 gram hidrojen harcayarak, 100 kilometre yol gidiyor.

Saatte maksimum 60 km hıza ulaşan otomobilin 98 bin 500 YTL’lik maliyeti sponsorlar tarafından karşılandı. Ankara’da 24 Temmuz’da düzenlenecek yarışma için Perpa Ticaret Merkezi’nden deneme sürüşü yapan EMO-Genç İstanbul ekibi, bir yıl önce Hidromobil yarışması için İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nden 80 öğrenciyle tasarıma başladı. Ancak gece gündüz süren çalışmalar karşısında pes edenler sonrası ekipte 16 öğrenci kaldı. Tek kişilik tasarlanan ama öğrencilerin “Opsiyonlu genişletilirse iki kişilik de olabilir” dediği yaklaşık 150 kilo ağırlığındaki EMO adı verilen otomobilde far, sinyal, direksiyon gibi günlük hayatta kullanılan otomobillerde yer alan tüm teknik ekipman yer alıyor. Sürücünün ayak ucunda iki adet de yangın tüpü bulunuyor. Ekip danışmanı İTÜ Makina Fakültesi’nden Dr. Ahu Ece Hartavi EMO’yla yarışma nedeniyle sınırlı hız yapıldığını belirterek, “Enerji kaynağını açarsanız elektrik motoru kullanıldığı için hız sınırı problem olmuyor. Bugünkü geleneksel benzin ve dizel motorların verimleri en çok yüzde 35 iken, hidrojenle çalışan araçlarda bu rakam yüzde 60’lara çıkıyor” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/6947156.asp?gid=196

EMO-Genç’ten Türk malı hidrojenli otomobil için yorumlar

Avatar

quer

Ocak 10, 2008, 20:01

Süper bir çalışma tebrikler, devamı daha güzel olacaktır eminim..

Yorumu oylayın: +1 1 -1 0

Avatar

talih

Ağustos 8, 2008, 14:08

270 gr hidrijenin eldesi benzinden ucuz olurmu? Turkiyede bence olur ama burukrasi ve hukumet politikalari buna tas koyar kanatindeyim. USA da biz bir cok technolagies gelistirdik bu konu ile ama USA disina cikmadik.Turkiye boron zengini ve karadenizin derinlik lerindeki H ile cok iyi isler yapar gunes ruzgar ve barajlarida katarsak bu problemi cozer. eger iyi planliyabilirse ki hukumet bu iste soz sahibi. TURKIYE degil enerji alan ulke enerji satan cok buyuk inanilmaz bi guc olur.

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

orhan

Aralık 27, 2008, 01:12

Gurur verici bir çalışma. Türkiyedenden çıksın,başarılar

Yorumu oylayın: +1 1 -1 0

Avatar

gökhan

Mart 9, 2009, 21:03

sene 2009 2. dunya ülkeleri dediğimiz ülkeler uzaya roket salladı hindistan iran çin dediğimiz ülkeler adam oldu biz haaaaaaaaaalaaaaaaaaaaaaaaaaa ya neyse bu yorumu geri alıyom turkiye süper tamam tamam bende polyanayım:)

Yorumu oylayın: +1 1 -1 0

Avatar

mustafa cengiz

Mart 20, 2009, 18:03

TOPLUMSAL DUYARLILIK;
EОER ;DEVLET GÖREVLİLERİ KENDİ ÜLKEMİZDE ÜRETİLEN ARAÇLARA BİNMEYİP TE YABANCI ARAÇLARA BİNİYORSA,
EОER;POLİTİKACILAR KENDİ ÜLKELERİNDE ÜRETİLEN ARAÇLARA BİNMEYİPTE YABANCI ARAÇLARA BİNİYORSA,
EОER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ YÖNETİCİLERİ VE GÖREVLİLERİ ,KENDİ ÜLKESİNDE ÜRETİLEN ARAÇLAR DURURKEN YABANCI ARAÇLARA BİNİYORSA
KİMSE VATAN SEVGİSİNDE BAHSETMESİN
BİNDİĞžİ ARAÇ KONUSUNDA BİLE FEDAKARLIK YAPAMAYAN CANINI NASIL VERECEK BU VATAN UОRUNA…..BİNDİĞžİ ARAÇTAN BİLE FEDAKARLIK YAPAMAYAN NASIL ÜRETECEK ÜLKESİNİN ÖNÜNÜ AÇCAK POLİTİKALARI…..BİNDİОİARAÇTAN BİLE FEDAKARLIK EDEMEYEN NASIL GÖTÜRECEK ÜLKESİNİ BİR ADIM İLERİYEKİMSE PALAVRA ATMASIN… ÖNCE FEDAKARLIK ETSİN ONDAN SONRA ORTAYA ÇIKSIN…DEОERLİ YÖNETİCİLER;DEОERLİ POLTİKACILAR,DEОERLİ SİVİL TOPLUM KURULUŞU YETKİLİLERİ ;SİZ HİLJ BİR YABANCI DEVLET ADAMININ, TÜRK MALI ARACA BİNDİОİNİ GÖRDÜNÜZMÜ?O ZAMAN SİZ NEDEN YABANCI ARAÇLARA BİNİYORSUNUZ?PRESTİJİNİZ Mİ SARSILIYOR,GURURUNUZ MU İNCİNİYOR? NEDEN?
BİR YARA EN ZAYIF HALKASINDAN YANİ EN KENARDAN İÇERİYE DOОRU DARALA DARALA İYİLEŞİR.BİZ ,SOKAKTAKİ İNSANLAR O ZAYIF HALKAYIZ.BİZ KENDİ ÜLKEMİZDE ÜRETİLEN ARAÇLARA BİNELİM VE KENDİ MALIMIZI KULLANALIM.ÖRNEKLERİ ÇOОALTABİLİRSİNİZ.ASLOLAN ÜLKEMİZİN FABRİKALARININI BACALARININ TÜTMESİDİR.İNSANLARIMIZIN O FABRİKALARDA ÜRETMESİ VE HAYATINI DEVAM ETTİRMESİDİR.UCUZLUKTA,KALİTE DE SONRA GELİR.BUNU TOPLUMUMUZUN TAMAMI NA ÖNERELİM VE HERKESİ İKNA EDELİM.
KORKMAYIN YERLİ ARABAYA BİNİNCE KALİTESİZ BİR İNSAN OLMAYIZ.DEОERİMİZDEN HİLJBİR ŞEY EKSİLMEZ.AKSİNE BİZ YERLİ ARACA BİNİNCE VE SAYIMIZ ÇOОALINCA İTHAL ARAÇLARA BİNENLER KENDİLERİNİ SORGULAMAYA BAŞLARLAR’€¦NE ZAMAN POLİTİKACILAR,DEVLET ADAMLARI,SİVİL TOPLUM KURULUŞU YÖNETİCİLERİ BUNU BENİMSEYİP TOPLUMU BU YÖNDE YÖNLENDİRMEYE BAŞLARSA İŞTE İŞLER O ZAMAN DÜZELMEYE BAŞLAR.YOKSA HEP NE OLACAK BU MEMLEKETİN HALİ DER DURURUZ.
LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMÜYOR,
LAFLA MEMLEKET KURTULMUYOR…
LAFLA VATANSEVER OLUNMUYOR.. YERLİ ARABA,YERLİMALI ÜRÜNLER KULLANALIM.LÜTFEN İHMAL ETMEYELİM,LÜTFEN KÜÇÜMSEMEYELİM. L Ü T F E N
Copelli.com.tr
ÇÖPELLİ OTO YEDEK PARÇ

Yorumu oylayın: +1 2 -1 0

Avatar

ali yıldırım

Eylül 12, 2009, 20:09

yerli malı Türk’ün malı bunu herkes kullanmalı slogan bu bunu bütün türkiyeye yaymalıyız her zaman yerli malı kullanmalıyız

Yorumu oylayın: +1 1 -1 0

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X